przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Inwestycyjny rok w Kunowie
06-03-2018, 14:30:19 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 718 czytań · Drukuj
Inwestycyjny rok w KunowieTrzy duże inwestycje będą realizowane w tym roku w gminie Kunów. To zadania, na które samorząd dostał znaczne dofinansowanie z funduszy zewnętrznych.

Oczyszczalnia czeka na unowocześnienie
W drugiej połowie ubiegłego roku burmistrz Lech Łodej w imieniu gminy Kunów podpsiał preumowę na dofinansowanie z RPO projektu pn "Przebudowa oczyszczalni ścieków w Kunowie". Całkowity koszt zadania to blisko 16 mln złotych, wkład własny gminy wynosi 8, 5 mln złotych.
- Nowa oczyszczalnia ścieków w Kunowie jest bardzo potrzebna. Ta, która obecnie funkcjonuje, ma około 40 lat. Oczywiście w ostatnich latach było unowocześniane napowietrzanie, poprawiła się jakość pracy. Ale bezwzględna jest budowa nowej, z nowoczesnymi urządzeniami i techniką, z najnowszymi rozwiązaniami- mówi Lech Łodej.
Wybudowanie nowej oczyszczalni jest ważne nie tylko ze względu na przestarzałą technologię. Burmistrz przekonuje, że docelowo gmina ma zarabiać na ściekach, które teraz odprowadzane są do ostrowieckiej oczyszczalni. W Kunowie magazynowane są jedynie nieczystości z szamb i przydomowych oczyszczalni.
- W tym tygodniu otworzymy oferty przetargowe. To już trzecie podejście, bowiem dwa wcześniejsze unieważniliśmy, gdyż wykonawcy żądali zbyt wysokich cen. Mam nadzieję, że teraz uda się i niebawem ruszymy z pracami- dodaje Lech Łodej.
Budowa oczyszczalni ma się rozpocząć w tym roku i będzie prowadzona przez blisko dwa lata.
Szkoła w Kunowie zostanie docieplona
Kolejnym istotnym zadaniem do realizacji w tym roku jest termomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Kunowie. Jak poinformował burmistrz Kunowa Lech Łodej, gmina dostała na to zadanie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- W ubiegłym roku była podpisana preumowa. Kosztorys inwestycji to około 1,9 mln złotych, z własnych środków dołożymy ponad 580 tysięcy złotych- dodaje burmistrz.
Prace zaplanowane w szkole podstawowej w Kunowie nie będą polegały jedynie na dociepleniu i odnowieniu elewacji. Wymieniony zostanie kocioł centralnego ogrzewania wraz z instalacją, zainstalowane zostaną także panele fotowoltaiczne. Poprawiona będzie nawierzchnia chodników i parkingów wokół szkoły.
W marcu zostanie ogłoszony przetarg, a prace powinny zakończyć się pod koniec września.
Nowe mieszkania socjalne
Również w ubiegłym roku gmina dostała potwierdzenie dofinansowania ze środków unijnych projektu "Utworzenie dodatkowych mieszkań socjalnych oraz miejsca integracji społecznej poprzez remont oraz adaptację budynku w Gminie Kunów" Całkowity koszt inwestycji to ponad 665 tysięcy złotych. Gmina do zadania dołożyła z własnych środków 100 tysięcy złotych.
- Zamierzamy wyremontować w całości budynek świetlicy wiejskiej w
Kolonii Inwalidzkiej. Pomieszczenia na piętrze zostaną zaadaptowane na mieszkania socjalne. Natomiast na dole nadal będzie miejsce spotkań dla mieszkańców- wylicza burmistrz Lech Łodej.
Modernizacja świetlicy zakończy się jeszcze w tym roku. Niebawem gmina ogłosi przetarg.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem WiadomościPowered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.