przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Modeks "od kuchni"
08-03-2018, 17:02:46 · Newsy · 0 komentarzy · 94 czytań · Drukuj
Modeks "od kuchni"O tym, jak wyglądała praca w jednej z największych szwalni w Ostrowcu - Modeksie - opowiada nowy dokument fotograficzny Wojtka Mazana. Autor wszedł do zakładu na chwilę przed jego zamknięciem, by skadrować maszyny. Potem zebrał mnóstwo opowieści od wieloletnich pracowników zagłębia koszulowego. Tak powstały książka i wystawa, które odtwarzają cykl produkcyjny i pokazują to, co przed konsumentami najczęściej ukryte. Promocja projektu odbyła się w miniony piątek w Biurze Wystaw Artystycznych.
Wojtek Mazan - historyk sztuki, fotograf, kurator, założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego "Nie z tej Bajki" - od lat realizuje projekty artystyczne łączące fotografię z przeszłością miasta i jego mieszkańców. Po cyklach poświęconych hutnictwu, osiedlu Kolonia Robotnicza, żydowskiej historii Ostrowca i przywróceniu blasku wielu rzeźbom w przestrzeni miejskiej postawił na spółdzielnię pracy Modeks. Charakterystyczny budynek, w którym przez kilkadziesiąt lat szyto koszule na eksport, został wyburzony w 2012 r.
- Modeks pamiętam od zawsze. Kiedy rozeszła się wiadomość, że zniknie z krajobrazu miasta, uzyskałem pozwolenie na sfotografowanie obiektu od środka. Zauroczyły mnie wnętrza zakładu i stojące w nim maszyny, które jeszcze pracowały, niezmiennie od lat mojego dzieciństwa - przyznaje Wojtek Mazan. - Poznając przeszłość Modeksu, uświadomiłem sobie, że nie jest to tylko historia lokalna. Losy spółdzielni odzwierciedlają szersze procesy, jakie zachodziły w światowej gospodarce w ostatnich dekadach.
Temat okazał się na tyle ciekawy, że autor postanowił opisać zdjęcia i wydać je w postaci książki fotograficznej. W tym celu przeprowadził wiele rozmów z pracownikami i kierującymi zakładem. Tak powstał dokument odtwarzający cykl produkcyjny. Oglądając zdjęcia - i w książce, i na wystawie - odbiorca czuje się, jakby spacerował po wnętrzach obiektu. Dowiaduje się wszystkiego na temat szycia koszul i uczestniczy w tym procesie. Procesie bardzo złożonym i czasochłonnym, wymagającym zaangażowania wielu osób pracujących na różnych stanowiskach, głównie na akord. Na produkcję koszuli składa się kilka etapów. Pierwszym z nich jest dobór najlepszych tkanin, które następnie trafiają na krojownię, gdzie wykrawane są poszczególne elementy koszuli. Kiedy kołnierzyki i mankiety uzyskają już odpowiednią sztywność, łączone są z pozostałymi elementami, a następnie doszywane są do nich guziki. Po wyprasowaniu, starannym złożeniu i zapakowaniu gotowa koszula trafia na półki sklepu.
- Zazwyczaj katalogi są dodatkiem do sztuki prezentowanej we wnętrzach naszej galerii, tym razem jest odwrotnie. Wystawa jest uzupełnieniem książki - mówiła podczas piątkowego wernisażu Jolanta Chwałek, dyrektor BWA.
Książkę zaprojektowała Fundacja Paper Beats Rock. Autor dedykował ją swoim rodzicom.
Uczestnicy wydarzenia, w gronie których znalazła się wiceprezydent Marzena Dębniak, gratulowali W. Mazanowi pomysłu i ze wzruszeniem wspominali czasy świetności nie tylko Modeksu, ale i innych ostrowieckich szwalni.
K.F.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.