przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
"Krzemionki" odkryły piękno w Sejmie
08-03-2018, 17:07:19 · Newsy · 0 komentarzy · 76 czytań · Drukuj
NewsyW ubiegłą środę w Sejmie została uroczyście otwarta wystawa o kompleksie prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. To jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Ekspozycja składa się z dziesięciu plansz i dwóch gablot, gdzie prezentowane są krzemienne bryły, biżuteria, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku pradziejowych górników, które udało się znaleźć w korytarzach kopalni.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli między innymi poseł Andrzej Kryj-pomysłodawca pokazania bogactwa "Krzemionek", starosta Zbigniew Duda, dyrektor Muzeum- Włodzimierz Szczałuba, skarbnik powiatu- Magdalena Zieleń, radni powiatowi- Hubert Żądło, Grzegorz Kazimierski, Krzysztof Huszaluk. Obecni byli również przedstawiciele gminy Bodzechów- wicewójt Roman Kaczmarski, radni Władysława Ćwik i Bogdan Jurys, na terenie której zlokalizowana jest unikatowa kopania.
- Wystawa jest po to, aby promować najcenniejszy zabytek na terenie powiatu. "Krzemionki" potrzebują takich działań, bo nawet moje kontakty z kolegami parlamentarzystami potwierdziły, że o nich niewiele osób wie. Sejm jest takim miejscem, gdzie są ludzie niemal z każdego zakątka z naszego kraju, przewija się mnóstwo osób zwiedzających. Stąd taki pomysł, aby taką wystawę zorganizować- stwierdził poseł Andrzej Kryj.
Zadowolenie z pokazania tak pięknego obiektu w gmachu polskiego Parlamentu nie krył starosta Zbigniew Duda.
- Bardzo cieszy nas to, że wystawa jest w Sejmie. Chcemy, aby posłowie ale również publiczność, która zwiedza gmach Sejmu, czy ci którzy przebywają tutaj z racji swojej profesji, zobaczyli że mamy tak wspaniałe miejsce, takiej klasy zabytki są w naszym powiecie ostrowieckim. Na pewno będzie to służyło promocji, ale i pokazaniu kopalni krzemienia- podkreślił gospodarz powiatu ostrowieckiego.
W otwarciu wystawy uczestniczyło ponad 20 posłów, w tym parlamentarzyści z województwa świętokrzyskiego. Wszyscy zgodnie mówili, że ze względu na swoją wyjątkowość i walory naukowe teren kopalń, jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą oraz posiada status Pomnika Historii. Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach, powinien być jak najszybciej wpisany listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Ekspozycję podziwiał również wicepremier Piotr Gliński, który zwiedził ją jeszcze przed oficjalnym otwarciem.
Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, który w liście skierowanym do organizatorów, napisał iż "opieka na kopalniami oraz rozpowszechnianie wiedzy o nich jest wielką odpowiedzialnością, zwłaszcza biorąc pod uwagę wartość historyczną tego miejsca".
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.