przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Konstytucja to fundament narodu
10-05-2018, 10:58:03 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 48 czytań · Drukuj
Konstytucja to fundament narodu

Msza w kolegiacie pod wezwaniem Michała Archanioła rozpoczęła miejskie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po nabożeństwie delegacje w asyście Orkiestry Dętej z Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św. oraz pocztów sztandarowych przeszły na ostrowiecki Rynek.

Jak co roku przed pomnikiem ku czci pomordowanych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Strzeleckiego "Strzelec", Związku Harcerstwa Polskiego, szkół, zakładów pracy, urzędów i instytucji. Obecni byli parlamentarzyści ostrowieccy Andrzej Kryj i Jarosław Rusiecki, samorząd województwa reprezentowali przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk i wiceprzewodniczący Sejmiku Grigor Szaginian. Nie zabrakło władz miasta na czele z prezydentem Jarosławem Górczyńskim i przewodniczącą Rady Miasta Ireną Rundudą - Dudek oraz władz powiatu, które reprezentowali wicestarosta Eligiusz Mich i przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna. Czynny udział w uroczystościach wzięli radni, przedstawiciele organizacji społecznych, partii politycznych, młodzież szkolna, kombatanci oraz grupa mieszkańców Ostrowca. 

- Tegoroczne obchody wydają się mieć wyjątkowe znaczenie w kontekście bieżących wydarzeń oraz zmagań w polskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Refleksja powinna dotyczyć  nas wszystkich, naszego codziennego życia oraz wspólnej przyszłości. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby postulaty i  przesłanie uchwalonej ponad dwa wieki temu Konstytucji były obecne i dziś. Nie możemy zaprzepaścić wypracowanych z dużym trudem dokonań minionych niemal trzech dekad, dzięki którym Polska zyskała mocną pozycję w Europie i świecie- mówił Jarosław Górczyński. 

Prezydent w swoim wystąpieniu odniósł się również do tego, jak dziś mieszkańcy Ostrowca powinni rozumieć uchwalony 227 lat temu dokument. 

- Trzeciego maja najlepiej widać, że Ostrowiec Świętokrzyski jest wspólny, a kluczem do współpracy powinno być dobro naszych mieszkańców. Jako ostrowczanie mamy różne spojrzenia na wiele spraw, lecz cel musi być jeden. Wierzę, że Ostrowiec Świętokrzyski to doskonałe miejsce do życia, zakładania rodzin i inwestowania. Ostrowiec  Świętokrzyski się zmienia, ale to od nas wszystkich zależy, jaki przekaz idzie w świat.  Bądźmy mądrzy, ponad podziałami. Szanujmy siebie i naszą małą Ojczyznę- zaapelował.  

O ważności Konstytucji 3 maja, jej znaczeniu dla współczesnych obywateli, o jej ponadczasowości i wartościach, które we współczesnym świecie powinniśmy pielęgnować i przestrzegać, przekonywali również poseł Andrzej Kryj i senator Jarosław Rusiecki.   

Odczytany został również  list okolicznościowy od posłanki Marzeny Okły- Drewnowicz, natomiast życzenia od wojewody Agaty Wojtyszek przekazał radny Hubert Żądło. 

Uroczystość dopełniło złożenie wieńców oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry MCK. 

G. Soboń 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.