przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Modlitwa i kwiaty
10-05-2018, 11:12:10 · Powiat opatowski · 0 komentarzy · 66 czytań · Drukuj
Modlitwa i kwiaty

Mszą świętą oraz złożeniem kwiatów u stóp bohatera powstania styczniowego "Topora" Zwierzdowskiego uczczono 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kolegiacie św. Marcina. Ksiądz prałat Michał Spociński wygłosił homilię, z której treści wynikała głęboka troska o losy naszej ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, miejskich, młodzież z Opatowskiego Teatru Muzycznego w strojach narodowych oraz uczniowie klas mundurowych.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i delegacje firm, placówek oświatowych, instytucji prowadzeni przez Opatowską Orkiestrę Dętą przeszli na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. 

- Chylę głowę przed pocztami sztandarowymi, symbolami wiecznej pamięci, ciągłości Rzeczpospolitej Polskiej, ze szczególną atencją witam kombatantów i wszystkich tych z państwa, których zaangażowanie w sprawy społeczne i publiczne jest godne naśladowania - powiedział Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa. - W Polsce od dawna funkcjonuje pojęcie patriotyzmu konstytucyjnego, wywodzące się z Konstytucji 3 maja, napisanej i uchwalonej dla ratowania I Rzeczpospolitej przed upadkiem, przed utratą samostanowienia. Konstytucja przyjęta została przez cały naród z wielkim entuzjazmem, chociaż jej duch uczciwości i szlachetności paradoksalnie przyspieszył utratę niepodległości. Dzisiejsze święto jest dobrą okazją do refleksji, jakie wzorce i jakie postawy winniśmy pielęgnować, a jakich winniśmy się wystrzegać - dodał.

Andrzej Chaniecki zapowiedział uroczystością 3-majową rozpoczęcie w mieście i gminie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Delegacje instytucji, służb mundurowych, szkół, samorządów, między innymi miasta i gminy Opatów, powiatu opatowskiego złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego "Topora", bohatera powstania styczniowego. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie. Uroczystości zakończyła Orkiestra Dęta OOK, która zagrała Rotę.

(JAZ)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.