przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dyskusja o drogach powiatowych
11-05-2018, 09:16:14 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 48 czytań · Drukuj
Dyskusja o drogach powiatowych

Ponad 10 mln złotych zainwestowało w ubiegłym roku Starostwo Powiatowe w poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Podsumowanie inwestycji drogowych wykonanych w 2017 roku stało się zalążkiem dyskusji na temat współpracy z gminami. Mówiono również o planach inwestycyjnych na rok bieżący. 


Milionowe nakłady na drogi powiatowe 

W minionym roku starostwo powiatowe w poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatowych w Ostrowcu Świętokrzyskim  zainwestowało ponad 2 mln złotych. Ważna dla mieszkańców była modernizacja dwóch odcinków ulicy Polnej oraz przebudowa skrzyżowania Polnej z Siennieńską, gdzie ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. 

Innym ważnym przedsięwzięciem komunikacyjnym na terenie Ostrowca był remont ulicy Iłżeckiej, gdzie zmodernizowano dwukilometrową trasę w kierunku Miłkowskiej Karczmy. Łącznie zadania zrealizowane na drogach powiatowych w Ostrowcu kosztowały 4,8 mln złotych. 

W gminie Bałtów powiat sfinansował z własnych środków budowę chodnika przy drodze w Wólce Bałtowskiej. Kolejne 150 tysięcy złotych zainwestowano w modernizację półkilometrowego odcinka drogi powiatowej w Lemierzach. Ogółem na prace drogowe w tej gminie starostwo przeznaczyło w minionym roku blisko 260 tysiące złotych. 

Na drobne prace remontowe na drogach powiatowych w gminie Bodzechów samorządy gminny i powiatowy wydały blisko 100 tysięcy złotych. Zrealizowana została także naprawa odcinka drogi w miejscowości Świrna,  kolejne zadanie na terenie gminy Bodzechów to budowa niespełna półkilometrowego odcinka w Chmielowie, chodnika przy drodze powiatowej w Sarnówku.  Z własnych środków powiat odbudował skarpę i zabezpieczył pobocze drogi przy moście w Gromadzicach. Ogółem modernizacja dróg powiatowych na terenie gminy Bodzechów kosztowała powiat 236 tysięcy złotych.  

W gminie Kunów zarówno władze powiatu, jak i gminy przeznaczyły na zadania drogowe łącznie 3 miliony 135 tysięcy złotych. Ważnym przedsięwzięciem był remont dwóch odcinków drogi relacji Nietulisko- Doły Biskupie, znacząca inwestycja to budowa ulicy Kaznodziejskiej w Kunowie, za co podziękował obecny na sesji burmistrz Lech Łodej. 

Na terenie gminy Waśniów starostwo powiatowe wykonało dwa istotne zadania. Pierwsze z nich to remont ponad 1,8-kilometrowego odcinka drogi w miejscowości Czażów. Drugie to modernizacja 1200 metrów trasy powiatowej w Piotrowie. Na zadania drogowe w tej części powiatu starostwo przeznaczyło 321 tysięcy złotych. 

W minionym roku powiat inwestował w dalsze prace przy umacnianiu skarpy wzdłuż ulicy Opatowskiej w Ćmielowie. Zrealizowano też kilka remontów cząstkowych oraz badanie nośności dwóch odcinków drogi powiatowej relacji Podgrodzie- Podgórze wraz z ekspertyzą. 

Prace modernizacyjne dróg w gminie Ćmielów kosztowały 360 tysięcy złotych. 


Kto ile dał na drogi? 

Radni po wysłuchaniu sprawozdania naczelnika Jerzego Wrony mieli pytania na przykład co do sposobu finansowania wspólnych zadań w gminach, podziału środków i planowanych na rok bieżący. 

Radny Hubert Żądło, korzystając z obecności wiceprezydent Marzeny Dębniak, zwrócił się o większe zainteresowanie gminy powiatowymi  inwestycjami drogowymi na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. 

- Chciałem zaapelować i poprosić jednocześnie, żeby gmina Ostrowiec włączyła się w tym ostatnim roku kadencji w wspófinansowanie dróg powiatowych. Zwiększyliśmy o 20 tysięcy złotych planowane wydatki na remont ulicy Podstawie w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak również czeka nas modernizacja ulicy Samsonowicza. Jak powiat będzie musiał wyłożyć własne środki na te drogi, to prawdopodobnie zabraknie na powiatowe na terenie pozostałych gmin- zauważył radny. 

Przysłuchująca się dyskusji wiceprezydent Marzena Dębniak przypomniała, że gminy i powiat są już po przetargach drogowych, a kwoty zaproponowane przez wykonawców są znacznie wyższe od oczekiwanych. Odniosła się również do słabego zaangażowania finansowego gminy w inwestycje na drogach powiatowych.

- Rozumiem taki apel. Zawsze byliśmy otwarci. Trzy lata temu była mowa o tej współpracy. Chciałam przypomnieć, że w 2017 roku miasto realizowało dużą inwestycję, mam na myśli ulicę Rzeczki, która kosztowała 7,5 mln złotych, a przebudowa skrzyżowania powiatowego z ulicą Iłżecką - ponad 1,2 mln złotych. Czyli była to pomoc rzeczowa dla powiatu.  Gotowi byliśmy również wziąć do programu rewitalizacji ulicę Samsonowicza. Państwo byliście tym zainteresowani, ostatecznie wycofaliście się, twierdząc, że pozyskacie środki z innych źródeł- mówiła wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Starosta Zbigniew Duda nie zgodził się z argumentacją wiceprezydent.

- Zaproponowana pomoc polegała na tym, że my wam damy 500 tysięcy złotych, wy też przekazujecie 500 tysięcy złotych. Dzięki temu będziemy mieli punkty. W żadnym momencie ta propozycja nie pomagała powiatowi- przypomniał starosta i dodał, że powiat zwraca się do gminy przy każdej inwestycji- Wysłaliśmy pismo o dofinansowanie ulicy Samsonowicza. Gmina na tym terenie ma działki na sprzedaż. Myślę, że dobro mieszkańców powiatu wymaga tego, aby gmina podeszła odpowiedzialnie do takich propozycji. 


Co w tym roku na drogach? 

W kwietniu starostwo powiatowe otrzymało potwierdzenie dofinansowania - ponad 4 mln złotych - z budżetu państwa do remontu dziewięciu odcinków dróg powiatowych. Wiadomo, że na liście są ulice Samsonowicza i Podstawie w Ostrowcu Świętokrzyskim. I te zadania z pewnością będą realizowane, bowiem jak podkreśla starosta, na ulicę Samsonowicza mieszkańcy czekali wiele lat i należy ją wykonać. 

- Droga będzie przebudowana w tym roku; na odcinku od stacji benzynowej, aż do ronda na ulicy Bałtowskiej. Już w tym roku kierowcy pojadą nową nawierzchnią. Wiadomo już, że będziemy musieli dołożyć z naszych pieniędzy do tej inwestycji- stwierdził Zbigniew Duda. 

Pozostałe odcinki znajdują się na terenach podostrowieckich gmin. O pomoc finansową w ich realizacji starostwo zwróci się do wójtów i burmistrzów. 

- Wiadomo, koszt wykonania skrzyżowania w Ostrowcu jest kilkakrotnie większy niż nawet kilku kilometrów w terenie wiejskim drogi. Ale tam też mieszkają mieszkańcy, płacą podatki i też chcieliby mieć dobre drogi- apelował radny Żądło. 

O ujęcie w planie inwestycji ulicy Warszawskiej prosił burmistrz Kunowa. 

- Mieszkańcy czekają na odcinek w centrum Kunowa, od urzędu gminy, do zrewitalizowanego rynku. To jest fatalny kawałek drogi. Pewnie wielu z państwa miało wątpliwą okazję przejechania się tym odcinkiem ulicy Warszawskiej. Mam świadomość, że to będzie trudne, ale bardzo proszę, bo zależy nam na tym bardzo- zaapelował Lech Łodej. 

Starosta poinformował również, że powiat wystąpił o dwie drogi do programu, w którym dofinansowanie wynosi 80 procent. 

- Obie znajdują się na terenie gminy Ćmielów- zaznaczył Zbigniew Duda.- Tylko dlatego, że burmistrz powiedział, że gmina Ćmielów pomoże finansowo w wykonaniu tych dróg. Skonsultowaliśmy się z częścią radnych z terenu i wnioski zostały złożone. 

G. Soboń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.