przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Międzynarodowo w Sadowiu
15-05-2018, 00:26:45 · Powiat opatowski · 0 komentarzy · 50 czytań · Drukuj
Międzynarodowo w Sadowiu

Delegacja samorządowców z Rumunii, Mołdawii, Białorusi i Słowenii gościła w czwartek w Sadowiu. Spotkanie integracyjne z ich udziałem, zorganizowane w Bibliotece-Gminnym Ośrodku Kultury, stało się okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania dorobku artystycznego i kulinarnych tradycji gminy.
Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza cyklicznie organizuje Dni Integracji Europejskiej. To spotkania zrzeszonych w organizacji samorządów z przedstawicielami ich partnerskich gmin z terenu Rumunii, Mołdawii, Białorusi i Słowenii. Co roku odbywają się one w innej miejscowości. Tym razem dwudziestopięcioosobowa delegacja z czterech państw swoją wizytę w Polsce rozpoczęła w Sadowiu. 
- Jest nam bardzo miło gościć tak wyjątkowe osoby. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. To dla nas wszystkich okazja do integracji, lepszego poznania się, a przede wszystkim do rozmów na temat współpracy pomiędzy naszymi samorządami, podzielenia się doświadczeniami, szczególnie z naszą gminą partnerską Tiśina ze Słowenii, reprezentowaną przez Żupana Franca Horwata - przyznała Marzena Urban-Żelazowska, wójt Sadowia, witając obcokrajowców oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, wojewody świętokrzyskiej, a także władz zaprzyjaźnionych gmin, w tym Ostrowca Św. i Obrazowa.
Po wzajemnej wymianie pozdrowień zgromadzeni w sali lustrzanej Biblioteki - Gminnego Ośrodka Kultury - wśród których oprócz gości znaleźli się ks. proboszcz Ryszard Rej, radni Rady Gminy Sadowie, pracownicy Urzędu Gminy oraz dyrekcja sadowskiej podstawówki wysłuchali koncertu zespołu Folk Song pod dyrekcją Pawła Cieślika. Rozśpiewane panie i panowie wykonali polskie szlagiery: "Lipka zielona", "W moim ogródecku", "Pod zielonym dębem", "Takiego Janicka", "Skowroneczek", "Muzyko, muzyko", "Kochajcie dziewczyny" oraz utwór słoweński "U moim sercu Slovenija". Żywiołowy występ wprowadził wszystkich w wesoły nastrój i dał początek dobrej zabawie, połączonej z degustacją regionalnych potraw, przygotowanych przez panie z zespołu Folk Song i pracowników gminy. Na stołach pojawiły się żurek i barszcz czerwony, karkówka, schab, swojskie wędliny i chleb, kiszonki, grzybki marynowane, pierogi z kapustą i mięsem, różnego rodzaju sałatki oraz pyszne ciasta.
W czwartek z kolei zagraniczni goście zwiedzili Sandomierz i wzięli udział w konferencji poświęconej m.in. regionalizmowi, tożsamości narodowej oraz współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi w Polsce. W godzinach popołudniowych natomiast spotkali się w gminie Obrazów.
K.F.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.