przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Nocne dyżury aptek w prokuraturze
11-06-2018, 23:51:45 · Newsy · 0 komentarzy · 164 czytań · Drukuj
Nocne dyżury aptek w prokuraturze

Od kilku miesięcy w Ostrowcu Świętokrzyskim jest problem ze zrealizowaniem recepty w nocy czy dni świąteczne. Właściciele 15 aptek odmówili dyżurowania, a swoją decyzję uzasadnili brakami kadrowymi i nieopłacalnością świadczenia takich usług. W konsekwencji starostwo złożyło doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Pod koniec ubiegłego roku została podjęta uchwała Rady Powiatu Ostrowieckiego o pełnieniu dyżurów przez apteki w nocy i dni świąteczne. Takie rozwiązanie zaakceptowała Izba Aptekarska w Kielcach, również włodarze ościennych gmin. Pod koniec stycznia właściciele 15 aptek wypowiedzieli współpracę.
Aptekarze swoją decyzję argumentowali między innymi tym, że dyżury są niedochodowe, oni są przepracowani, a pacjenci głównie kupują w nocy pojemniki na mocz i prezerwatywy. W ich ocenie nie zostały uwzględnione braki kadrowe, bowiem zgodnie z prawem tylko magister farmacji może samodzielnie przebywać w aptece, a więc dyżurować. Jednocześnie grupa farmaceutów zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Powiatu, stanowiącą o podziale dyżurów.
Władze powiatu już po decyzji farmaceutów mówiły, że ci postawili mieszkańców przed brakiem możliwości dostępności do leków w porze nocnej, w niedziele, święta. Tym bardziej, że rozwiązanie oznaczało zaledwie 1 lub 2 dyżury nocne w ciągu miesiąca.
Po kilku miesiącach niezadowolonych pacjentów przybywa. Ich pretensje są jak najbardziej uzasadnione, bowiem w ciągu tygodnia apteki najdłużej są czynne do 22. Zdarza się, że żadna z nich nie dyżuruje w nocy. I tu już są kłopoty. Zdenerwowani najczęściej trafiają do powiatu, choć urzędnicy w tym wypadku nie są adresatami ich pretensji. Wielokrotnie słyszeli, że ktoś pojechał w nocy pod aptekę, która zgodnie z harmonogramem miała być czynna i nie mógł zrealizować recepty, bo była zamknięta. A przecież są takie sytuacje, że leki muszą być wykupione natychmiast po wizycie u lekarza i podane. Wtedy zostaje tylko wycieczka do najbliższej dyżurującej apteki, która znajduje się w Starachowicach.
Zarząd Powiatu, po licznych interwencjach mieszkańców, postanowił zmierzyć się z problemem. W kwietniu bieżącego roku złożył do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Św. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
- Niewykonanie przez podmioty normy prawnej skutkuje narażeniem człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, co wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 160 Kodeksu Karnego. Naruszenie przez właścicieli aptek nakazu dyżurowania uniemożliwiło między innymi skorzystanie z opieki farmaceutycznej w okresie świąt, w dni wolne od pracy, w nocy. Aby doszło do popełnienia czynu zabronionego, nie jest konieczna utrata zdrowia lub życia. Niemożność zakupu leków czy środków opatrunkowych w nagłych sytuacjach prowadzić może w sposób naturalny do pogorszenia stanu zdrowia. Na podmiotach prowadzących apteki ciąży prawny obowiązek nienarażania ludzi na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia poprzez stosowanie się do normy prawnej zawartej w uchwale Rady Powiatu z 27 grudnia 2017 roku- czytamy w wyjaśnieniu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.
G. Soboń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.