Analityka naukowa dla uczelni – czym jest?

Analityka naukowa dla uczelni – czym jest?

Współczesne uczelnie to nie tylko miejsca, w których zdobywa się wiedzę. Aby móc zapewnić najwyższy poziom, instytucje te muszą funkcjonować jak każde inne duże przedsiębiorstwo. Oczywiście, specyfika uczelni wymaga, aby stosowane w jej strukturach rozwiązania były odpowiednio dopasowane. Najlepiej sprawdzają się w tym celu kompleksowe usługi informatyczne, dzięki którym uczelnia będzie mogła sprawniej funkcjonować. Jest wśród nich analityka naukowa.

Usługi informatyczne dla nowoczesnych uczelni

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że z wielu uczelni wyższych zniknęły już papierowe indeksy, do których studenci zbierali wpisy od prowadzących zajęcia. Teraz, oceny i zaliczenia pojawiają się w aplikacjach mobilnych czy na specjalnych platformach. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana i dociera także na uczelnie – na całe szczęście. Dzięki możliwościom współczesnych rozwiązań oszczędzamy wiele czasu.

Usługi informatyczne dla uczeni usprawniają mnóstwo czynności, na przykład komunikację pomiędzy administracją, dydaktykami i studentami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie części spraw załatwianych w dziekanacie do sieci. Takie usługi zapewniają zintegrowaną obsługę spraw studenckich takich jak zapisy czy obieg dokumentów.

Dziekanat bez kolejki

Web dziekanat to usługa, która ułatwia życie zarówno pracownikom, jak i studentom. Ci ostatni mogą ograniczyć swoją fizyczną obecność w dziekanacie do minimum. Jak bardzo jest to ważne wiedzą Ci, którym zdarzyło się czekać kilka godzin na uczelnianym korytarzu w kolejce, aby załatwić pewną formalność.

Sama uczelnia również korzysta z dobrodziejstw usług online. Przede wszystkim obsługa wszystkich procesów związanych z zarządzaniem jest ułatwiona i przyspieszona. Poza tym, dzięki takim rozwiązaniom jak powiadomienia sms i e-mail, dotarcie do studentów jest skuteczniejsze i prostsze. Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że pracownicy uczelni mają całkowitą kontrolę nad obiegiem informacji wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Czym są sloty?

Usługi informatyczne dla uczelni mogą ułatwić nie tylko życie studentów i pracowników administracyjnych. Pewne usługi usprawniają też działania pracowników naukowym. Jedną z takich usług jest analityka naukowa. W dużym skrócie umożliwia ona monitorowanie zapełnienia slotów publikacyjnych przez naukowców.

Aby móc lepiej wytłumaczyć sposób działania tej usługi, musisz dowiedzieć się, czym są sloty. Slot publikacyjny jest miarą udziału danego autora w publikacji, czyli inaczej jednostkowy udział. Oczywiście, miara ta jest szczególnie ważna w przypadku publikacjach wieloautorskich. Udział w publikacji jednego autora wynosi 1.

Jeżeli mamy do czynienia z publikacją wieloautorską, to udział zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich to wartość całkowita danej publikacji, drugi to liczba wszystkich autorów danej publikacji, a ostatni (trzeci) to liczba współautorów z danej dyscypliny i podmiotu. Istnieje wzór na wyliczenie udziału jednostkowego autora w publikacji wieloautorskiej i wygląda on następująco: U=P/Pc×1/k

Jak działa analityka naukowa?

Analityka naukowa jest systemem, którego nadrzędnym zadaniem jest wspieranie procesu ewaluacji jakości działalności naukowej. Dzięki takiej aplikacji uczelnia może monitorować prace naukowców nad ich dorobkiem. Nowoczesny system wyposażony jest także w algorytm, dzięki któremu śledzić i symulować zapełnienie slotów publikacyjnych.

Nowoczesne narzędzie IT umożliwiające skuteczne zarządzanie nauką na uczelni zautomatyzuje działania, odciąży pracowników i zredukuje błędy. Bardzo istotnymi korzyściami, z jakich czerpać mogą naukowcy, jest łatwość pozyskania dorobku z różnych źródeł oraz możliwość analizy wartości i pozycji publikacji.

Firma specjalizująca się w usługach informatycznych dla uczelni powinna stale pracować nad ulepszeniem swoich narzędzi. W przypadku analityki naukowej ważne jest także to, aby zadbano o uaktualnienia systemu zgodnie ze zmianami prawa i rozporządzeniami MNiSW w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )