Co to są bitcoiny i jak możemy je wykorzystać?
Bitcoin to aktualnie największa i najpopularniejsza kryptowaluta, którą możemy wykorzystać w codziennych płatnościach. To zarazem pierwsza waluta wirtualna, która odniosła międzynarodowy sukces i doprowadziła do powstania wielu innych tokenów, zwanych altcoinami. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co to są bitcoiny, chętnie udzielimy Ci najważniejszych informacji!
Bitcoina możemy określić mianem wirtualnego pieniądza. Kryptowaluta powstała w roku 2009 wykorzystując konstrukty opisane kilkanaście lat wcześniej. W zamyśle, ma to być całkowicie dyskretny, prywatny, niezależny i anonimowy środek płatniczy. Bitcoin jest zdecentralizowany, a zatem nie podlega bankom ani komisjom nadzoru finansowego. O jego wartości decyduje stosunek podaży do popytu. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 tysięcy satoshi. Pełny nakład bitcoina został ograniczony do 21 milionów tokenów, z czego niespełna 19 mln znajduje się obecnie w obiegu. Pełne wyjaśnienie w artykule wyjaśniającym co to są bitcoiny.
Bitcoin to niezależna sieć płatności elektronicznych
O losach bitcoina decydują jego użytkownicy. Mamy tu tzw. górników, którzy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów, aby dostarczyć zasoby potrzebne do prawidłowego obsługiwania płatności. W zamian za wykonaną pracę, górnicy mają szansę wykopać nowe bitcoiny. Kryptowaluta nie posiada nad sobą żadnego nadzoru i w zamyśle nie sprawdza tożsamości użytkowników (choć w dobie nowoczesnej technologii teoretycznie jest to możliwe). Dyskretność bitcoina sprawia, że jest on wyjątkowo ceniony w dobie internetowych płatności.
Czym są bitcoiny?
Jest to powszechnie stosowany środek płatniczy, którym coraz częściej zapłacimy za zakupy internetowe oraz usługi online. Płatności obsługują platformy pośredniczące, które mogą dokonać zamiany na tradycyjną walutę i przekazać ją prosto do odbiorcy. Od lat obserwujemy wdrażanie bitcoina do świata codziennych płatności. W związku z tym, bitcoinem zapłacimy w wielu sklepach stacjonarnych, restauracjach, a nawet stacjach paliw. W niektórych krajach, np. Szwajcarii, Bitcoin jest postrzegany jako pełnoprawny środek płatniczy na równi z tradycyjnymi walutami.
Pierwszym krokiem jest stworzenie portfela, który będzie obsługiwał Twoje kryptowaluty. Aktualnie, najpopularniejsze są tzw. lekkie portfele desktopowe oraz mobilne, które umożliwiają szybkie płatności w każdym miejscu. Dobrym przykładem będzie Exodus. Po założeniu konta należy pozyskać bitcoiny. Możemy to zrobić za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej lub kantoru walut wirtualnych.
W większych miastach spotkam się także z bitomatami, w których możemy wpłacić gotówkę i wymienić ją na elektroniczne bitcoiny przelane na nasz portfel. Na dzień dzisiejszy, jeden Bitcoin kosztuje ok. 10,000 dolarów Amerykańskich. W rekordowym okresie, pod koniec 2017 roku, wartość bitcoina oscylowała w granicy 20,000 USD. Ograniczony nakład sprawia, że jest to kryptowaluta deflacyjna, a jej wartość w przyszłości powinna wzrastać.