Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Nie da się ukryć, że czynsz za mieszkanie to zwykle główny wydatek w naszych budżetach domowych. Dodatkowo wydatek wcale niemały i taki, na którym właściwie nie da się zaoszczędzić. Tak, jak w przypadku innych opłat za media możemy szukać drobnych oszczędności, zmieniając np. taryfę u dostawcy czy zakładając perlatory do wody, w przypadku czynszu mamy do czynienia z opłatą stałą. Może warto rozważyć opcję zainwestowania w mieszkanie bezczynszowe?

Mieszkanie bezczynszowe to takie, które pozbawione jest stałego obciążenia w postaci czynszu, wpłacanego na rzecz administracji, z którego pokrywa ona koszty eksploatacji i zarządzania nieruchomością. Rzecz jasna, nie ma się czego obawiać, kupując takie mieszkanie. Faktycznie, deweloper czy właściciel nie ma prawa pobierać stałej opłaty. Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnych kosztów.

Logika podpowiada, że jakieś usterki wystąpią i drobne naprawy budynku wcześniej czy później będą konieczne. W nowych mieszkaniach kłopot jest stosunkowo niewielki. Wszelkie wady nieruchomości ma obowiązek usunąć deweloper, w ramach rękojmi i to aż przez pięć lat od daty oddania budynku w użytkowanie. Nie zmienia to postaci rzeczy, że nie odpowiada on za naturalne zużycie eksploatacyjne. Może to być choćby drobne malowanie klatki schodowej, naprawa poręczy czy po prostu troska o ogólną czystość.

Łatwo zauważyć, że jedynym rozwiązaniem jest zorganizowanie sąsiadów we wspólnotę, czyli pewien odpowiednik spółdzielni, ze skarbnikiem i zarządem. Zadaniem wspólnoty jest administrowanie sprawami mieszkańców, dbanie o części wspólne, a przede wszystkim zarządzanie środkami zgromadzonymi od lokatorów. Jeśli mamy do czynienia ze wspólnotą, która jest operatywna, rozsądnie wybrała zarządcę, a wszyscy lokatorzy dogadują się bez problemu pomiędzy sobą, nie ma żadnego problemu.

Zarząd dba, aby wydatki były przejrzyste, odpowiednio wyszukuje wykonawców poszczególnych robót, a działania uzgadnia z lokatorami. Zdecydowanie gorzej, jeśli wspólnota jest skłócona, lokatorzy nie potrafią się dogadać, nie dbają o wpłaty do wspólnej kasy itp. Kupując mieszkanie w nieruchomości zarządzanej przez wspólnotę, warto wcześniej sprawdzić, jak działa, choćby podpytując sąsiadów i oczywiście dokonując przeglądu finansów wspólnoty, korzystając z wiedzy osoby sprzedającej nam mieszkanie.

Sporo powie nam także stan i wygląd części wspólnych: klatek, placu zabaw czy otaczającej zieleni. Szybko zorientujemy się, jak wydawane są pieniądze wspólne. W przypadku nowo oddawanych budynków często deweloper znajduje odpowiednią firmę zarządzającą i jej powierza administrowanie budynkiem. Trzeba pamiętać, że warto przyglądać się jego działaniom i wydatkom. Może się zdarzyć, że część kosztów naprawy usterek, które powinny należeć do dewelopera, będzie próbowała przerzucać na lokatorów.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )