Czy warto poddać się zabiegom stomatologii estetycznej?

Czy warto poddać się zabiegom stomatologii estetycznej?

Zabiegi estetyczne nie są dzisiaj już niczym wyjątkowym. Robimy je coraz chętniej i częściej. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza zabiegi stomatologii estetycznej. Nic w tym dziwnego, bo uśmiech stał się naszą wizytówką, ale czy warto poprawiać jego wygląd w taki sposób?

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina, która zajmuje się wykonywaniem zabiegów mających na celu poprawę wyglądu zębów. Wykorzystuje się do tego nowoczesne metody i technologie, które pozwalają uzyskać zdrowo wyglądający, śnieżnobiały uśmiech. Warto jednak podkreślić, że stomatologia estetyczna nie zajmuje się leczeniem zębów. Zabiegi estetyczne wykonuje się tylko na zdrowych już, gotowych zębach (często wcześniej leczonych przez stomatologa).

Zabiegi stomatologii estetycznej mogą być ukierunkowane na zmianę różnych rzeczy. Najczęściej celami są: redukcja żółtego koloru na zębach, usunięcie przebarwień, poprawa kształtu zębów. Efekt zależy oczywiście od stanu wyjściowego zębów i rodzaju zabiegu.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologii estetycznej

  • Wybielanie zębów lampą – to nowoczesny i stosunkowo krótki zabieg przy użyciu specjalistycznej lampy. Stomatolog naświetla nią zęby, które wcześniej posmarował żelem z wybielającymi składnikami. Różnica w kolorze uzębienia jest po takim zabiegu właściwie natychmiastowa, chociaż jej „spektakularność” zależy od wyjściowej barwy. Efekt takiego wybielenia może się utrzymywać nawet przez dwa lata.
  • Piaskowanie zębów – zabieg ten ma za zadanie usunąć nagromadzony kamień i inne osady. Z jednej strony jest to działanie typowo estetyczne, bo zęby wydają się bielsze i czystsze, z drugiej – piaskowanie usuwa kamień, który w dużym nagromadzeniu może być przyczyną stanów zapalnych czy próchnicy. Piaskowanie często stosuje się wtedy, gdy skaling (inny zabieg usuwający kamień) nie daje wystarczająco dobrych efektów.
  • Zakładanie licówek – jeśli zęby mają niewłaściwy lub niepożądany kształt, można zamontować licówki porcelanowe lub z materiału kompozytowego. Są to rodzaje cienkich nakładek, które maskują niedoskonałości i zmieniają kształt zęba bez kosztownego leczenia i dużej ingerencji.

Czy warto?

Zabiegi stomatologii estetycznej są dobrym pomysłem dla każdej osoby, która chce poprawić wygląd swojego uzębienia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że można je wykonać tylko wtedy, gdy zęby są całkowicie zdrowe. Ponadto, nie należy wykonywać takich zabiegów samodzielnie (np. używając specjalnych, wybielających zakładek). Aby było bezpiecznie, polecamy udanie się na zabieg do profesjonalnego gabinetu stomatologii estetycznej. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że efekty będą dobre, a zabiegi warte wykonania.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )