Czym jest kwota wolna od podatku i czy jej wysokość powinna zastąpić zasiłki?

Czym jest kwota wolna od podatku i czy jej wysokość powinna zastąpić zasiłki?

Trudny do zrozumienia system podatkowy przysparza wielu problemów dotyczących odpowiednich rozliczeń. Obowiązki podatników, osiągających przychody, to stałe, coroczne rozliczanie się za pomocą składania PITu. Warto mieć na uwadze, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do zmian w rozliczeniach PIT. Na ich temat więcej przeczytasz pod adresem https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-administracyjne/zmiany-w-pit-tarcza-antykryzysowa/.

Mało osób jednak orientuje się jak można rozliczać swoje przychody, co ma wpływ na osiągnięcie zwrotu podatku dochodowego lub dopłaty. Standardowo występująca kwota obniżająca podatek to kwota wolna..

Ile wynosi oraz co daje kwota wolna?

Suma rocznych dochodów podatnika, nie podlegających opodatkowaniu to kwota wolna od podatku. W bieżącym roku kształtuje się na wysokości 8 tys złotych. Dotyczy to jednak tylko osób osiągających równe tej kwocie lub mniejsze dochody. Ci natomiast, których kształtują się one od 8 tys zł do 13 tys zł, kwota wolna jest degresywna, oznacza to, że się zmniejsza z 8001 zł do 3091 zł. Dla zarabiających od 13001 do 85 528 zł wynosi 3091 zł. Osiąganie większych sum (od 85529 do 127000) zmniejsza kwotę znów degresywnie z 3091 do zera. W przypadku jeszcze wyższych dochodów, powyżej 127 tys złotych, kwota ta nie istnieje. Dlatego osoby, które przekroczą ten próg muszą płacić podatek od całości swoich pieniędzy.

Kiedy następowały zmiany w kwocie wolnej?

Obowiązkowe rozliczanie się z dochodów zostało utworzone w 1992 roku, natomiast kwota wolna od podatku zmieniła się przez ten czas jedynie kilka razy. Rok 2000 to wysokość jej na poziomie 2295, 79, kolejny (2001) to 2596, 43. Następne zmiany to rok 2002 i kwota 2727, 16, a w 2003 roku- 2789, 89 zł. Podniesienie późniejsze miało miejsce w 2007 na kwotę 3013, 37 oraz w 2008 na 3091. Od tamtego czasu niestety, czyli 12 lat nie było żadnych zmian dla osób osiągających najniższą lub średnią krajową. Jedynie w 2017 roku wprowadzono degresywne obliczanie, obniżające kwotę wolną dla osób osiągających powyżej 85528, nic nie robiąc z tą dla przeciętnie zarabiających. Warto zauważyć, że wysokość tej kwoty dla parlamentarzystów to 30 451 złotych, czyli ok. 10 razy więcej niż dla innych pracowników.

Podwyższenie kwoty wolnej zamiast zasiłków?

Podatek nazwany dochodowym powstał, aby wpłacać do wspólnej kasy pieniądze pochodzące od ludzi bogatszych, które wspierać miały cele społeczne. W efekcie jednak danina ta, nałożona została na wszystkich pracowników, m. in. przez niską kwotę wolną, niepodnoszoną od lat. Można uznać więc, że takie obciążenie to kara za podejmowanie pracy. Druga strona medalu to zasiłki, które zostają wypłacane ze wspólnej kasy. Często jednak brak progów dochodowych oraz liczniejsze obietnice polityczne, powodują, że socjalny system zaczyna być bardzo mocno obciążony, także przez potrzebę zatrudniania coraz większej liczby urzędników do obsługi świadczeń. Z powodu wygody, jaką jest dostawanie czegoś bez wysiłku oraz pobieranie opłat za własną pracę, duży procent osób nie podejmuje aktywności. Z tego względu warto było by skupić się na podnoszeniu kwoty wolnej od podatku, wykluczając rozdawanie zasiłków, aby wszyscy pracujący mieli pieniądze i mogli wydawać je na własne potrzeby bez liczenia na dodatki.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )