
Czym jest narkomania? Objawy i sposoby leczenia
Narkomania to jedno z najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych uzależnień, które dotykają społeczeństwa. Niestety, duża część osób sięga po narkotyki miękkie lub twarde już w wieku nastoletnim. Początkowo stanowią one sposób na ucieczkę od otaczającego świata i problemów, jednak z czasem problem staje się o wiele bardziej złożony. Uzależnienie od narkotyków to równia pochyła, a walka z nim to długotrwały proces, który wymaga mnóstwo konsekwencji, siły i czasu. Bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie.
Narkomania i jej objawy
Aby móc powiedzieć dokładnie, na czym polega leczenie narkomanii, warto zastanowić się, czym dokładnie jest ta choroba. Otóż jest to uzależnienie od środków odurzających, które zawarte są w narkotykach. Stopniowo prowadzi do zatrucia organizmu, powodując jego stopniowe wyniszczenie, a z czasem – śmierć. Głównym symptomem uzależnienia od narkotyków jest bardzo gwałtowna potrzeba sięgania po kolejne dawki substancji. Z racji tego, że organizm przyzwyczaja się do jej działania, dawki te są coraz większe. Osoba chora bardzo szybko traci kontrolę nad swoim zachowaniem, nie jest w stanie odstawić przyjmowanej substancji. Degradacji ulega zarówno jej zdrowie, jak i życie społeczne i zawodowe.
Fazy uzależnienia
Eksperci twierdzą, że pierwszą fazą uzależniona narkotykowego jest eksperymentowanie. To właśnie wtedy osoba uzależniona po raz pierwszy sięga po narkotyk. Pozornie niewinne eksperymenty nie wydają się czymś groźnym, jednak z czasem mogą przerodzić się w fazę przyjmowania okazjonalnego, kiedy po narkotyki sięga się jeszcze od czasu do czasu. Z czasem u osoby uzależnionej pojawia się nawyk – osoba zażywająca narkotyk odczuwa potrzebę sięgnięcia po narkotyk, jednak jeszcze może ją pokonać. Ostatnią fazą choroby narkotykowej jest uzależnienie – psychiczne i fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego nie pozwalają osobie chorej samodzielnie pokonać nałogu. To ostatni dzwonek, by poprosić o pomoc.
Na czym polega leczenie narkomanii?
Podjęcie walki z nałogiem to pierwszy krok do wyzdrowienia. Leczenie narkomanii składa się z następujących etapów:
- detoks – to proces, który ma za zadanie oczyszczenie organizmu z zażywanej przez uzależnionego substancji psychoaktywnej. To, w jaki sposób będzie przebiegała detoksykacja, uzależnione jest od rodzaju przyjmowanego narkotyku,
- terapia indywidualna i grupowa – terapia grupowa jest najważniejszą i podstawową formą jej leczenia. Chory może czerpać z doświadczeń i wsparcia osób walczących z tym samym problemem. Indywidualne sesje z kolei pozwalają mu przepracować te problemy, o których nie chce mówić w obecności innych osób,
- zajęcia wspomagające – odgrywają bardzo ważną rolę w leczeniu narkomanii. To zajęcia z fizjoterapeutą, ćwiczenia fizyczne, wycieczki piesze i kontakt z naturą – wszystko to, co pozwala osobie chorej wyciszyć się i odzyskać spokój ducha.
Kiedy warto zgłosić się po pomoc?
Mnóstwo osób uzależnionych zbyt późno zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Tymczasem pierwsze objawy od uzależnienia od narkotyków to:
- wahania nastroju,
- zmiana rozmiaru źrenic,
- problemy z pamięcią,
- zmiana przyzwyczajeń,
- drażliwość,
- depresja,
- ciągłe poszukiwanie narkotyków,
- kłopoty ze snem,
- zmiana towarzystwa,
- zaniedbanie codziennych obowiązków i higieny.
Kiedy pojawiają się powyższe symptomy, najwyższa pora poprosić o pomoc.