Czym różni się sito obrotowe od sita wibracyjnego?

Czym różni się sito obrotowe od sita wibracyjnego?

Sito obrotowe, które czasem nazywane jest przesiewaczem odśrodkowym, to narzędzie służące do przesiewania materiałów sypkich. Te maszyny do przesiewania proszku wykorzystują siłę odśrodkową do kontrolowania i klasyfikowania cząstek proszku i granulek. Obudowa odśrodkowego przesiewacza przemysłowego jest wydłużona i zazwyczaj podtrzymuje na jednym końcu silnik z napędem bezpośrednim lub pośrednim, a na drugim łożysko wału środkowego. Lej wyładowczy pod obudową maszyny pomaga kierować przesiany proszek do dalszego procesu.

Podobnie, krótki kołnierzowy wylot na łożyskowym końcu przesiewacza pomaga usuwać z procesu niepożądane zanieczyszczenia i nadwymiarowe aglomeraty. Przesiewacz odśrodkowy jest zwykle wyposażony w dwoje drzwi dostępowych, boczne drzwi do szybkiej kontroli sita oraz drzwi na końcu łożyska, które umożliwiają wyjęcie sita w celu konserwacji. Sita szczelinowe i sita zgrzewane, które są elementami sita obrotowego, wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej typu 304 i 316, a ekrany są najczęściej produkowane z tkaniny nylonowej, drutu tkanego, płyty perforowanej i siatki ze stali nierdzewnej.

Co wybrać? Sito obrotowe czy wibracyjne?

Sito obrotowe nie jest jedynym rodzajem sita, w którym proces odsiewania wymaga ruchu samego narzędzia. Często stosowane w różnych zastosowaniach są również przesiewacze wibracyjne, znane również jako przesiewacze płaskie, sita wibracyjne lub przesiewacze wibracyjne. Mogą one mieć różne kształty i rozmiary. Jednym z bardziej powszechnych projektów są okrągłe pomosty, które podtrzymują płaskie sita stalowe lub nylonowe. Nierzadko zdarza się, że 2 piętra sit są ułożone jedno na drugim, aby zapewnić pewien stopień klasyfikacji w procesie selekcji.

Silnik offsetowy jest bezpośrednio przymocowany do zewnętrznej strony sita, aby zapewnić wibracje, które mieszają materiał sypki w celu przesiewania. Wlot na górze osłony przeciwpyłowej i wylot bezpośrednio pod przesiewaczem zapewniają przepustowość proszku i granulek w linii.

Przesiewacze wibracyjne mają wlot i wylot bezpośrednio w linii. Siatka w sitach wibracyjnych może być wykonana w różnych rozmiarach mikronowych z tkaniny drucianej, drutu stalowego, siatki nylonowej i perforowanej płyty.

Czy sito obrotowe jest bardziej wydajne niż rotacyjne?

Przemysłowe sito obrotowe zawdzięcza swoją nazwę wirowaniu łopatek wewnątrz komory przesiewającej. Proces przesiewania rozpoczyna się na wlocie, gdzie materiał jest wrzucany do mini-ślimakowego podajnika, który wpycha materiał do cylindrycznej komory przesiewającej.

Siatka nylonowa jest zamontowana i zaciśnięta na klatce ekranu, aby zapewnić wsparcie i solidność. Gdy filtrowany materiał sypki napotyka siły odśrodkowe wirujących łopatek, cząstki uderzają w powierzchnię siatki przesiewacza przemysłowego. Sita szczelinowe obracają się z prędkością zwykle w zakresie 600 – 700 obr./min.

Wszystkie drobne cząstki, tzw. dobry materiał przechodzi przez separator sitowy i w dół do centralnego leja wyładowczego. Wszystko nadwymiarowe, takie jak zanieczyszczenia lub twarde grudki, jest odprowadzane do końca kosza sita i na zewnątrz przez wylot „odrzucania” nadwymiaru, usuwając te niepożądane cząstki z procesu. Typowe zastosowania obejmują przesiewanie materiałów budowlanych, spożywczych, farmaceutycznych oraz różne zastosowania w przemyśle chemicznym.

Jakie zalety ma sito obrotowe?

Sito obrotowe, dzięki obrotowemu działaniu łopatek, zapewnia łagodne działanie deaglomeracyjne. Maszyny te są często używane w produkcji żywności. Z każdym rodzajem małych grudek, które można opisać jako kruche, najprawdopodobniej poradzi sobie sito obrotowe. Siły odśrodkowe mogą również pomóc w utrzymaniu siatki nylonowej w czystości przed cząsteczkami o zbliżonych rozmiarach zatykających ekran. Dzięki temu maszyna nie potrzebuje żadnego innego mechanicznego mechanizmu zapobiegającego zaślepianiu. Z tego powodu możliwe jest przesiewanie materiałów o niskiej zawartości tłuszczu i wilgoci, na przykład przesiewanie mączki karmy dla zwierząt domowych przed ekstruzją.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )