Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co musisz o nim wiedzieć, nim się zdecydujesz?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co musisz o nim wiedzieć, nim się zdecydujesz?

Mitów wokół elektrycznego ogrzewania podłogowego narosło wiele. Jedne są bliskie prawdzie, inne zupełnie oderwane od rzeczywistości. Osoba, która rozważa taką instalację, może się w tym łatwo pogubić. Przygotowaliśmy więc mini poradnik, z którego dowiesz się, czy ta inwestycja ma sens!

Ogrzewanie podłogowe JEST zdrowe

Jednym z najczęstszych zarzutów elektrycznego ogrzewania podłogowego wydaje się ten dotyczący rzekomej szkodliwości na nasze zdrowie. To jednak dalekie prawdzie. Podłogówka jest zdrowsza dla naszego organizmu od tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ ciepło rozchodzi się równomiernie, a niska temperatura utrzymuje na wysokości głowy. To dużo wydajniejsze niż grzejnik, który oddaje ciepło jedynie punktowo. Dla użytkownika oznacza to więc, że jego ogólne samopoczucie będzie lepsze. Dodatkowo podłogówka nie wzbija kurzu, zatem jest idealną opcją dla alergików.

Elektryczna podłogówka jest lepsza od wodnego ogrzewania

Osoby rozważające ogrzewanie podłogowe mają do wyboru trzy podstawowe opcje: wodne, elektryczne, powietrze. Ostatnia metoda jest mało popularna i rzadko spotykana w Polsce, więc mało kto bierze ją pod uwagę. Najczęściej wybór ogranicza się do ogrzewania wodnego lub elektrycznego. Warto więc powiedzieć wprost, że drugie ma zdecydowanie więcej zalet. Wynika to przede wszystkim ze sposobu montażu, do którego wystarczą maty grzewcze. Nie trzeba kuć podłogi ani martwić się ogromnymi kosztami w przypadku awarii. Dodatkowo sterowanie takim systemem jest po prostu łatwe.

Droga eksploatacja? Nie do końca

Wiele osób obawia się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie w eksploatacji. Rzeczywiście, jeszcze kilka, kilkanaście lat temu jakiekolwiek ogrzewanie elektryczne wiązało się z dużymi kosztami. Obecnie stosowane systemy są jednak zupełnie innej jakości, nierzadko energooszczędne. Pobierają o wiele mniej energii niż przestarzałe instalacje. Jeśli inwestycja będzie dobrze przemyślana, na podłogówce można nawet zaoszczędzić. Duże koszty eksploatacji można uznać za mit.

Rozwiązanie dla estetów

Rzadko się o tym pisze w kontekście zalet ogrzewania podłogowego, ale niewątpliwie warto o tym wspomnieć. To system dla “estetów”, bo jest całkowicie niewidoczny, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na wygląd pomieszczenia. To dość istotne, bo w aranżację wystroju inwestujemy coraz więcej. Szkoda by było, gdyby cały efekt psuł jeden wielki grzejnik. Na szczęście w przypadku podłogówki taka sytuacja nie ma miejsca, bo systemu po prostu nie widać. Możemy zaaranżować miejsce zgodnie z naszą wizją i, co warto dodać, mamy też trochę dodatkowych centymetrów, które normalnie wykorzystałby tradycyjny grzejnik.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )