Ethereum 2.0 dla laików

Ethereum 2.0 dla laików

Idealizm czy perfekcjonizm? Trudno powiedzieć, co przyświecało twórcom Ethereum, jednakże dążyli oni do stworzenia kryptowaluty pozbawionej ograniczeń i wad. Czas pokazał, że nie do końca im się to udało. Użytkownicy od dawna z niecierpliwością oczekują wersji 2.0.

Kryptowaluta Ethereum – https://www.kryptoporadnik.pl/kryptowaluta/ethereum

Zadebiutowała na rynku w 2015 r. jako projekt konkurencyjny do Bitcoina. Jest to zdecentralizowana sieć płatnicza pozwalająca dokonywać szybkich i anonimowych płatności w internecie. Ethereum pozwala też na tworzenie smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji. System umożliwia stosunkowo proste tworzenie własnych tokenów działających w sieci ETH. Między innymi właśnie dzięki temu stała się tak popularna.

Ofiara własnej popularności

U zarania swego istnienia sieć Ethereum była zdolna przetworzyć 5-15 transakcji na sekundę, z czym nie stanowiła konkurencji nawet dla kart płatniczych do rachunków bankowych (ok 2 tys. transakcji/sekunda). Kiedy liczba użytkowników kryptowaluty zaczęła rosnąć, konieczna była aktualizacja i zwiększenie tempa obsługi transakcji finansowych do 9 tysięcy transakcji na sekundę. To nadal za mało. Programiści pracują nad wdrożeniem kolejnych zmian. Ma powstać wersja 2.0 kryptowaluty Ethereum, a implementację tą określono mianem Casper.

Zalety i wady  projektu Casper

Model Casper zakłada wprowadzenie stakingu i całkowite wyeliminowanie wydobycia ETH. Stakowanie, czyli zapewnienie sobie prawa do walidacji określonych transakcji w nowo stworzonej sieci będzie generowało nowe ETH.

Zwiększone zostanie bezpieczeństwo systemu. Nieuczciwi walidatorzy będą karani stratą stake’owanych ETH, więc wewnętrzne ataki staną się mało opłacalne.

Wdrożenie Casper dodatkowo zdecentralizuje sieć Ethereum. Walidatorem może stać się każdy – wystarczy, że zakupi 32 ETH.

Zauważalną wadą zakładanych zmian jest brak rozwiązań zapobiegających atakom typu 51%. Innym ograniczeniem jest sytuacja, w której system walidacji bloków napotka problem. Kolejne bloki nie będą mogły byś utworzone.

Wprowadzenie Ethereum 2.0 nie odbędzie się z pewnością bez wpływu na kurs ETH. Część inwestorów wycofa się z tradingu na rzecz stakowania, a co za tym idzie z rynku zniknie wiele ETH. Ograniczona podaż może spowodować wzrost ceny blokchaina. Tym nie mniej wydaje się, że będzie to jedno z historycznych wydarzeń na rynku kryptowalut. Dowiedz się więcej https://www.kryptoporadnik.pl/ethereum-2-0-najwazniejsze-informacje-co-to-jakie-wnosi-zmiany-jak-zarabiac-na-zabezpieczaniu-sieci/.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )