Holter EKG – małe urządzenie, które ratuje życie

Holter EKG – małe urządzenie, które ratuje życie

Holter EKG to nowoczesne urządzenie pomagające szybko wykryć choroby serca. Większość ludzi, chociaż raz w życiu (kontrolnie lub w związku z niepokojącymi syndromami) miała przeprowadzanie standardowe badanie EKG. Zabieg nie jest szczególnie nieprzyjemny, raczej nie boli i zazwyczaj trwa kilka minut. Właśnie z powodu krótkiego czasu badania zaczęły pojawiać się plotki o małej skuteczności tradycyjnego badania EKG. Uznano, że podczas kilku minut mogą akurat nie wystąpić niepokojące reakcje serca, przez co pewne choroby mogą pozostać niewykryte. Holter EKG opracowano więc po to, aby móc przez dłuższy czas badać zachowanie jednego z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu.

Jak działa holter EKG?

Co do zasady, holter EKG, ma takie samo działanie, jak duża i ciężka maszyna do tradycyjnego EKG. Różnica polega na tym, że korzystając z holtera, pacjent jest do niego podłączony przez minimum dobę, a czasem czas badania może trwać nawet do 48 godzin.

Badanie metodą Holtera nie musi być poprzedzone innymi badaniami, aby go wykonać nie jest potrzebne skierowanie. Podobnie jak w tradycyjnej elektrokardiografii, do klatki piersiowej badanego podłącza się elektrody, a holter EKG  zazwyczaj zawiesza się na szyi (jak klucze na smyczy) lub zaczepia o pasek.

Przez cały okres badania, czyli do maksymalnie 48 godzin, pacjent musi być bardzo ostrożny, szczególnie podczas czynności higienicznych lub fizjologicznych. Dodatkowo, badanym zaleca się prowadzenie szczegółowych notatek, w których powinni zapisywać wszystkie zdarzenia, które w okresie badania odbiegały od normy – mogą to więc być sytuacje, kiedy pacjent przewrócił się, przestraszył, zadławił, mocno i spontanicznie zaśmiał albo biegł na autobus. Co do zasady, zaleca się, aby badanie było przeprowadzone w warunkach nie odbiegających od normalnego stylu życia pacjenta. Nie ma więc potrzeby, aby brać dzień wolny w pracy, czy rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej. Niemniej jednak, każdy szybszy oddech, czy zmienny rytm serca zostanie odnotowany przez holter. Omawiając wyniki z lekarzem dobrze jest więc wiedzieć, dlaczego w pewnym momencie urządzenie wykazało odbiegające od normy zachowanie serca pacjenta.

Kiedy wykonać badania EKG?

Tradycyjną elektrokardiografię, czy badanie holterem, zaleca się głównie w przypadku podejrzenia zaburzeń rytmu serca, które to może zwiastować wiele groźnych chorób sercowo-naczyniowych (m.in. miażdżycę, zapalenie mięśnia sercowego, czy nadciśnienie tętnicze). Objawami tych chorób mogą być np. częste zawroty głowy, bezpodstawne omdlenia, częste problemy ze złapaniem oddechu, uczucie duszności, czy niewyjaśnione kołatania serca. Serce jest bardzo ważnym narządem, dlatego wymienionych objawów absolutnie nie powinno się ignorować i  jak najszybciej skonsultować je z lekarzem-specjalistą. U osób powyżej  40-tego roku życia, sprawdzanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego zaleca się robić jako badanie kontrolne nawet wtedy, kiedy pacjent nie skarży się na problemy z tym narządem.

Badanie holterem EKG – jak się przygotować?

Badanie holterem EKG zalicza się do grupy badań nieinwazyjnych. Z tego powodu, same przygotowania nie są wymagające. Nie ma obowiązku podchodzić do badania na czczo. Pomiar trwa podczas standardowych czynności pacjenta, w tym pracy i w trakcie wykonywania obowiązków domowych. Podczas badania należy również przyjmować wszystkie stałe leki.

Dlaczego warto?

Holter EKG jest nowoczesnym urządzeniem, który w precyzyjny sposób może zbadać serce. Dzięki niewielkim rozmiarom (wielkością przypomina kasetę magnetofonową) jego użytkowanie nawet przez kilkadziesiąt godzin nie jest uciążliwe. Warto korzystać z technologii medycznych, których wciąż przybywa na rynku, szczególnie kiedy tyczą się one tak ważnego narządu jak serce.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )