Bezpiecznie nad wodą

W ramach akcji "Bezpieczne Wakacje" ostrowieccy strażacy przestrzegali młodzież, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą.

 

Woda co roku zbiera straszne żniwo. Sezon urlopowy dopiero na półmetku, a statystyki utonięć są zatrważające. Najczęściej do nieszczęść dochodzi na niestrzeżonych odcinkach rzek czy zalewów. Z rozsądkiem wygrywa brawura, przeliczenie własnych możliwości oraz alkohol.

- Niestety jeśli ktoś idzie popływać w miejscu niedozwolonym, to może głównie liczyć tylko na siebie. Wyjazd samochodu strażackiego z łodzią z garażu zajmuje nam około 60 sekund, ale dalej nie włączymy silników odrzutowych i nie wzbijemy się w powietrze, by dolecieć do poszkodowanego. Dlatego za pośrednictwem naszych mediów, podczas festynów, pikników i wszelkich spotkań z młodzieżą apelujemy i radzimy, jak bezpiecznie się kapać- mówi Barbara Majdak, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Ostrowcu Św.

Jadąc nad morze, warto stosować się do kilku reguł. Jedną z nich jest to, aby kąpać się, pływać wyłącznie w miejscach dozwolonych, najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.

Nie wolno skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna, a naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych, dokładnie zbadanych miejscach. Ważna jest jeszcze jedna zasada, na łodzi, jakiegokolwiek typu, nie wolno zdejmować kapoka. Ratuje życie w wypadku nieprzewidzianej wywrotki.

G. Soboń


Drukuj