Cześć i Chwała Bohaterom!

Po raz kolejny w Ostrowcu Świętokrzyskim uczczono rocznicę Powstania Warszawskiego.

 

Znak Polski Walczącej
Z inicjatywy stowarzyszenia "Ostrowieccy Patrioci" na Rynku miasta dokładnie o godzinie 17 mieszkańcy utworzyli żywy znak Polski Walczącej i odśpiewali hymn Polski.
- Bardzo się cieszymy, że w dzisiejszych obchodach wzięło udział tak wiele osób i widzę, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Ludzie pamiętają o tej tak ważnej rocznicy i chcą oddawać cześć bohaterom, którzy kierowali się wartościami i walczyli o naszą niepodległość - powiedział Michał Ślusarz, prezes stowarzyszenia.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, że udział w takich uroczystościach pozwoli na zachowanie pamięci o walce o wolną Polskę i umocni poczucie patriotyzmu, którego coraz bardziej brak w dzisiejszych czasach.
- Dzięki takim uroczystościom wykuwa się w młodych ludziach patriotyzm - powiedziała pani Danuta Pawłowska, która przyszła razem z kilkuletnim wnuczkiem. W wydarzeniu wzięła również udział spora grupa mieszkańców, w tym parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatu oraz harcerze z Bałtowa, którzy prowadzili akcję BohaterON.

Modlitwa za powstańców
Jak co roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego w ostrowieckiej kolegiacie zostało odprawione nabożeństwo w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy i harcerzy z sierpnia 1944 roku. Przed modlitwą zebrani w świątyni obejrzeli film dokumentalny "Bitwa o Warszawę- Powstanie Warszawskie". Po nabożeństwie, które uświetniła obecność pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół, harcerzy, organizacji "Strzelec", Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich, której orkiestra uświetniła celebrę, zebrani przeszli pod pomnik Armii Krajowej. Tam gości powitał Kazimierz Kocowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, koło im. "Ponurego" w Ostrowcu Św.
- Ci młodzi ludzie w godzinie W, w godzinie wolności poszli, aby wstać z kolan, nie dać się poniewierać oprawcom niemieckich i oprawcom sowieckim. Aby być wolnym Polakiem. Stanęli, by walczyć z kilkakrotnie lepiej uzbrojonym, wyszkolonym wojskiem niemieckimi. Dawali świadectwo wobec tych, którzy stanęli na prawym brzegu Wisły i czekali, aż krew żołnierza, krew warszawiaka popłynie Wisłą. Czekali, aż naród polski się wykrwawi. Tak się nie stało. Dzięki tym odważnym ludziom żyjemy w wolnym kraju- mówił w swoim wystąpieniu wiceprezes ostrowieckiego koła AK Zdzisław Bzymek.
O znaczeniu zrywu z sierpnia 1944 roku i jego roli we współczesnej historii mówili parlamentarzyści Andrzej Kryj, Jarosław Rusiecki, starosta Zbigniew Duda, a w imieniu prezydenta Ostrowca głos zabrała Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek.
Delegacje władz miasta, powiatu, parlamentarzyści, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych, instytucji i szkół, harcerze oraz mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

GS, mika


Drukuj