Pamiętamy o bohaterach

Oficjalne obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej. Przy obelisku upamiętniającym uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku zgromadzili się poseł Andrzej Kryj, prezydent Jarosław Górczyński, wiceprzewodniczący sejmiku Grigor Szaginian, wicestarosta Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna, radni Rady Miasta i Radni Powiatu, wiceprezes Okręgu Świętokrzyskiego AK Dionizy Strawczyński, ostrowiccy kombatanci, przedstawiciele partii i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta.

 

Wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe Korpusu Kieleckiego AK, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Strzeleckiego "Strzelce", Związku Harcerstwa Polskiego, była młodzież wraz z dyrektorem II LO im. Joachima Chreptowicza.

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miasta Jarosław Górczyński. Przypomniał, że 15 sierpnia to niezwykle ważna data w kalendarzu świąt państwowych. Jako katolicy wspominamy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, jako naród polski wspominamy wielkie polskie zwycięstwo odniesione w Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie to było i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w trudnych czasach - wzorem do naśladowania.

- Pamiętajmy, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć, zawdzięczamy naszym przodkom, którzy oddali za nie własne życie i przelali swoją krew. Jednak również tym, którzy w czasie pokoju sumienną służbą i pracą dbali i dbają o niezależność, siłę gospodarczą i pozycję międzynarodową Polski. Bez względu na to, jak różnimy się w swoich poglądach, powinniśmy wspólnie akcentować jedność w działaniu na rzecz ojczyzny. Bądźmy mądrzy i nie popełniajmy błędów, od których historia naszego narodu nie jest wolna- zaapelował prezydent Ostrowca Św.

Poseł Andrzej Kryj przypomniał, że w tym roku święto Wojska Polskiego i wspomnienie Bitwy Warszawskiej przypada w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

- Spotykamy się pod obeliskiem upamiętniającym mieszkańców Ostrowca Św., młodych ludzi, którzy wówczas odpowiedzieli na wezwanie i zasilili szeregi pułków, które były tworzone i których wiara w odrodzoną Rzeczpospolitą była tak wielka, że potrafili ją obronić. Dziś oddajemy hołd nie tylko obrońcom Polski z 1920 roku, ale wszystkim polskim żołnierzom- powiedział parlamentarzysta PiS.

- Dzień Wojska Polskiego to szczególny dzień w naszej ojczyźnie. Wojsko Polskie potrzebne jest niezależnie od ekipy rządzącej, bo zawsze ma na celu obronę, nawet za cenę zdrowia czy życia. Apeluję, przywróćmy zasadniczą służbę wojskową, przywróćmy szacunek do munduru. Zaprośmy wojsko do życia codziennego- stwierdził z kolei Jerzy Brożyna, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Dariusz Kaszuba mówił natomiast o znaczeniu historycznym wydarzeń z sierpnia 1920 roku.

- Jesteśmy dumni, że gromadzimy się przy obelisku, który upamiętnia wszystkich tych, którzy w tamtym czasie postawili na szalę swoje życie w obronie zagrożonej ojczyzny. Nie brakowało wśród nich mieszkańców naszego miasta, którzy poszli na front. Dziś ich wspominamy i oddajemy cześć- powiedział radny PiS.

Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem, a uroczystość zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa pod batutą Jerzego Kłonicy.

Mika, GS


Drukuj