CKU kształci przyszłych rolników

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiło kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie rolnik. Jak podkreśliła dyrektor CKU Aneta Pierścińska - Maruszewska, kurs powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców regionu.

 

- Nasi mieszkańcy wyszli z inicjatywą utworzenia tego kursu. Ponieważ można pozyskiwać środki z Unii Europejskiej na modernizowanie gospodarstw i ich rozwijanie, jest dużo osób, które chcą się ubiegać o takie fundusze i zakładać gospodarstwa lub je rozwijać. Mam nadzieję, że ukończenie naszego kursu im w tym pomoże, a przede wszystkim wyposażymy kursantów w niezbędne wiedzę i umiejętności z zakresu produkcji rolniczej.

- Uczestnicy będą się uczyć produkcji roślinnej, hodowli zwierzęcej, poznają techniki stosowane w rolnictwie. Większość osób ma już podstawową wiedzę w tym zakresie, ponieważ prowadzi gospodarstwo ze swoimi rodzicami, ale są też osoby, które pierwszy raz mają styczność z tą tematyką, dlatego prowadzimy zajęcia od podstaw, zgodnie z podstawą programową, ale wykraczamy również poza jej ramy - powiedziała nauczycielka przedmiotów zawodowych Bożena Piórkowska.

Po 10-miesięcznym kursie i po pozytywnym zaliczeniu wszystkich przedmiotów absolwenci uzyskają zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikacji prowadzenia produkcji rolniczej. Następnie będą mogli przystąpić do egzaminu państwowego, który jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.

- Zapisałam się na ten kurs, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat rolnictwa, ponieważ uważam, że ta branża jest przyszłościowa. Chciałabym powiększyć moje małe gospodarstwo - powiedziała uczestniczka kursu, Iwona Grudzień.

CKU nawiązało współpracę ze szkołą nauki jazdy Kaskader, gdzie kursanci zdobywali wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, ponadto Kaskader udostępnia uczestnikom kursu plac manewrowy, gdzie w sobotnie przedpołudnie ZUO Janik przygotował prezentację nowoczesnego, potężnego ciągnika. Zaraz po pokazie kursanci udali się do 360- hektarowego gospodarstwa pana Marka Chlebnego, w którym to będzie realizowana większość zajęć w kształceniu praktycznym. Na uczestników kursu czeka również stadnina koni i wiele innych ciekawych zajęć.

Mika


Drukuj