Patriotyzm wymaga poświęceń

Główne uroczystości święta setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Ostrowcu Św. rozpoczęło nabożeństwo za Ojczyznę. Celebrował je biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Przed uroczystą modlitwą, w przedsionku kościoła odsłonięta została pamiątkowa tablica. Do odsłonięcia zaproszone zostały stuletnia mieszkanka Ostrowca Stanisława Gryz oraz 3-miesięczna Hania z rodzicami.

 

Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Miejskim Parku. U stóp pomnika zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich, szkół, zakładów pracy, partii politycznych, organizacji społecznych, instytucji. Wartę honorową zaciągnęli strzelcy oraz harcerze.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta dała koncert utworów patriotycznych. Tradycyjnie już, harcmistrz Dariusz Czupryński i straszy instruktor ostrowieckiego Strzelca Dariusz Kaszuba zapalili "Światełko Niepodległości", przywiezione z Ukrainy.

- Oddajemy hołd tym, którym zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnym państwie. Składamy ukłon tym, którzy przez lata pracowali na rzecz naszego kraju. Rocznica odzyskania niepodległości powinna przypominać nam, że odpowiadamy za przyszłe pokolenia. Musimy zdać sobie sprawę, że niepodległa Polska nie ma barw politycznych. Nie jest konserwatywna, ani liberalna. Jest nasza wspólna biało- czerwona. Dzisiejszy dzień celebrujmy z refleksją, ale i radością, tak aby na długie lata pozostał w naszej pamięci- podkreślił prezydent Jarosław Górczyński.

O wyjątkowości święta mówił poseł Andrzej Kryj.

- Dzisiaj śpiewając wspólnie hymn Polski włączyliśmy się w ogromną rzeszę Polaków rozsianych po całym świecie, którzy po polsku myślą i czują się Polakami. Możemy być dumni z tego, że dzięki naszym przodkom wbrew tym, którzy chcieli nas zgermanizować i zrusyfikować postaliśmy jako naród- powiedział parlamentarzysta PiS.

Po przemówieniach liczne delegacja złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

GS


Drukuj