45 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w naszym mieście

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia swojego istnienia. Placówka została założona 1 września 1973 roku z inicjatywy Wydziały Kultury i Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Św.

Przez pierwszy rok szkoła mieściła się w budynku obecnej SP nr 3. O potrzebie otwarcia tego typu placówki w naszym mieście świadczy fakt, że wówczas zgłosiło się na egzamin wstępny 120 kandydatów, z czego przyjęto 93. Rok później szkoła przeniosła się do swojej obecnej siedziby w budynku przy ulicy Iłżeckiej. Budynek przeszedł generalny remont i aktualnie jest w nim sala kameralna, sala audiowizualna do nauczania przedmiotów teoretycznych, biblioteka oraz sale do zajęć indywidualnych i grupowych wyposażone w najwyższej klasy instrumenty muzyczne. Brakuje tylko sali koncertowej, ale jak podkreśla dyrektor szkoły Ewa Jurkowska - Siwiec, jest już gotowy projekt i wydzielony plac pod budowę, który znajduje się przy budynku szkoły.

Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się w ubiegły piątek w sali kameralnej, rozpoczął występ Szkolnej Orkiestry Dętej oraz chóru Świętokrzyskie Bemolki. Dyrektor Ewa Jurkowska - Siwiec podkreśliła, że szkoła może się poszczycić absolwentami, którzy promują ją zarówno w kraju, jak i za granicą. - Wśród naszych absolwentów jest między innymi Malwina Masternak z klasy fortepianu pani Karine Owsepian, która ukończyła Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych. Jest wielu uczniów, którzy kontynuują swoją karierę muzyczną w szkołach II stopnia między innymi w Lublinie, w Kielcach, na akademiach muzycznych. Nasza szkoła daje solidne podstawy do kształcenia na dalszym etapie.

- Ostrowiecka szkoła jest bardzo znana, poziomem nauczania możemy ją porównać między innymi do szkół krakowskich czy szkoły kieleckiej. Jest to placówka o dużym znaczeniu dla środowiska lokalnego, jest twórcą kultury w tym środowisku. Pani dyrektor bardzo o to dba poprzez wiele koncertów, konkursów, poprzez zespoły, występy w czasie imprez i uroczystości miejskich. Dba również o bazę szkoły, czyli na przykład o budynek, który jest bardzo dobrze utrzymany i wyposażony. Pani dyrektor prowadzi szkołę już 7 lat i świetnie się sprawdza w tej roli - powiedział starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Wiesław Dziedziński, który wręczył dyrektor Ewie Jurkowskiej - Siwiec Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, doktora Zdzisława Bujanowskiego. Jest to wyróżnienie za szczególny wkład w rozwój i edukację artystyczną w Polsce. Z kolei dyrektor szkoły przyznała trzy listy gratulacyjne dla nauczycieli odnoszących duże sukcesy wraz ze swoimi podopiecznymi. Otrzymali je pani Karine Owsepian, pan
Zbigniew Swat oraz pan Dariusz Wróbel. Nagrodę Dyrektora otrzymał pan Jerzy Kłonica za całokształt pracy.

Wiceprezydent miasta Marzena Dębniak wyraziła słowa podziękowania za współpracę z Urzędem Miasta. - Dziękuję za to, że uświetniacie państwo wszystkie uroczystości miejskie, państwowe, patriotyczne i kościelne. Osoby, które ukończyły szkołę, otrzymały od niej bezcenny dar, którym jest wrażliwość na muzykę. Wierzę, że dzięki charyzmie pani dyrektor kolejny jubileusz odbędzie się już w sali koncertowej.

Z kolei poseł Andrzej Kryj podkreślił, że jest wiele dzieci i młodych osób, które chcą rozwijać swoje talenty muzyczne, a bez istnienia placówki muzycznej w naszym mieście nie byłoby to dla nich możliwe.

Druga część uroczystości jubileuszowych odbyła się w niedzielę w Kolegiacie Św. Michała Archanioła, gdzie ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, odprawił dziękczynną mszę świętą w intencji szkoły. Następnie w murach świątyni Orkiestra Dęta ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia zagrała koncert pod kierunkiem Jerzego Kłonicy. Z kolei chór Świętokrzyskie Bemolki oraz niedawno założony chór Michael z Kolegiaty Św. Michała Archanioła pod kierunkiem dyrektor Ewy Jurkowskiej - Siwiec przepięknie zaśpiewały utwór "Barka" w hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji dnia papieskiego.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Św. prowadzi naukę w sześcioletnim i czteroletnim cyklu nauczania. Obecnie do szkoły uczęszcza 101 uczniów.

Mika


Drukuj