Zagrali dla niepodległej

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się wyjątkowy koncert organowy pt. "Bogu i ludziom na chwałę" z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali recitalu organowego w wykonaniu znanego już ostrowieckiej publiczności Mariusza Rysia z Tarnobrzega. Był też ostrowiecki akcent.

 

Wieczór z muzyką rozpoczął średniowieczny hymn: "Gaude Mater Polonia", którego wszyscy melomani wysłuchali na stojąco. Następnie zabrzmiała muzyka polskiego renesansu. Po niej zabrzmiał marsz "My pierwsza brygada", znany też pod tytułem "Legiony to". Miłą niespodzianką dla publiczności okazał się występ młodej skrzypaczki, uczennicy PSM I st. w Ostrowcu Aleksandry Budzińskiej, która zagrała wraz ze słynnym organistą piosenkę "Wojenko, wojenko" oraz przepiękny, romantyczny utwór C. Franca "Panis Angelicu".

Kolejnym akcentem była kompozycja młodszego syna J. S. Bacha - Koncert organowy F-dur C. F. E. Bacha. Zabrzmiały też "Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej Święty Boże" M. Surzyńskiego i "Preludia Maryjne" współczesnego kompozytora J. Łuciuka.

Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu "Boże coś Polskę" w intencji naszej niepodległej i wolnej ojczyzny.

Wykonawcom oraz kierownikowi artystycznemu, a zarazem prowadzącemu koncert Andrzejowi Budzińskiemu podziękował pomysłodawca tego wydarzenia - ks. proboszcz dr Andrzej Barzycki.

Publiczność w zamian za niezapomniane wrażenia muzyczne nagrodziła wykonawców brawami na stojąco.

Kolejna uczta dla melomanów już wkrótce. 18 listopada w Sanktuarium NMP Saletyńskiej na Piaskach odbędzie się XIII Wieczór Cecyliański. Wykonawcą recitalu organowego będzie dr hab. Marek Stefański z Krakowa. Swój udział, jak co roku w "Muzycznych Wieczorach na Piaskach", zapowiedział też chór "Cantate Domino".

(emi)


Drukuj