Weekend z Herbertem

Centrum Kształcenia Ustawicznego, Miejskie Centrum Kultury i Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości byli organizatorami Weekendu z Herbertem, który odbył się w Galerii Fotografii ostrowieckiego Miejskiego Centrum Kultury. Wydarzenie kulturalne rozpoczęło się od konkursu oratorskiego "Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy".

 

- Był to nowatorski pomysł, którego główne założenia to: propagowanie pięknej polszczyzny mówionej, promowanie wyrażania własnych opinii w sposób jawny, inspirowanie się twórczością Zbigniewa Herberta - powiedziała Aneta Pierścińska-Maruszewska, dyrektor CKU.

Nagroda, jaką był wyjazd do teatru, powędrowała do uczennic klasy 8 Szkoły Podstawowej w Ćmielowie - Nikoli Bukały i Joanny Cieleckiej - oraz ich polonistki Danuty Paluch. Uczennice zaprezentowały swoje przemyślenia inspirowane cytatami z twórczości Z. Herberta "Naród, który traci pamięć, traci sumienie" oraz "Płynie się zawsze do źródeł pod prąd. Z prądem płyną śmieci".

Następnie, muzycy z Kwartetu ProForma - Przemysław Lempicz i Marcin Żmuda - wykonali utwory polskiego artysty w sposób niezwykle emocjonalny i wzruszający. Na zakończenie licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć prezentację rękopisów i grafik twórcy przygotowaną przez Jolantę Wiśniewską, a Barbara Bakalarz-Kowalska opowiedziała kilka ciekawych anegdot o bohaterze sobotniego spotkania. - Starałam się pokazać Herberta nie tylko jako spiżowego moralistę, ale człowieka, który w codziennym życiu zmaga się ze światem - powiedziała pani Barbara Bakalarz-Kowalska.

Ostrowiec tętni życiem kulturalnym. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu w BWA odbył się wernisaż Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej oraz spotkanie z podróżnikami - rowerzystami, którzy w wyjątkowo ciekawy i barwny sposób przedstawili swoją rowerową podróż po zielonej Ukrainie.

mch


Drukuj