Biblioteka na miarę XXI wieku

Ostrowiecki Browar Kultury to olbrzymi plac budowy. Modernizacja zabytkowego obiektu prowadzona jest jednocześnie w kilku jego częściach. Jak wielkie jest to przedsięwzięcie, najlepiej widać po budynkach zlokalizowanych od ulicy Siennieńskiej, gdzie ma być siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

- Codziennie na budowie pracuje od 70 do 80 pracowników, dlatego postęp prac jest tak dobry. Wiemy, jak ważną częścią ostrowieckiego pejzażu jest ten obiekt, dlatego na wszystkich etapach inwestycji zależało nam na zachowaniu charakterystycznej bryły, ale także ducha budynku. Stąd chociażby odkrywanie jak największej części elewacji z czerwonej cegły- podkreśla prezydent Jarosław Górczyński.- Prezentowana część Ostrowieckiego Browaru Kultury, która stanie się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, daje już realny obraz zrealizowanych zmian. Wierzę, że już wkrótce obiekt ten będzie tętnił życiem i stanie się kolebką dla wielu talentów.

Biblioteka będzie znajdowała się w najstarszej części Browaru Saskich, której adaptacja to nie lada wyzwanie. Wykonawca musiał wybudować zupełnie nową konstrukcję nośną, przy jednoczesnym zachowaniu historycznych ścian, wzmocnić fundamenty i osuszyć zawilgocony, pozbawiony przez lata dachu budynek. Wybudowane zostały już szyby dla wind osobowych i towarowej na potrzeby Biblioteki, klatki schodowe i ścianki działowe, wylewki posadzkowe oraz częściowo już instalacje. Obecne prace skupione są na ociepleniu dachu oraz robotach wykończeniowych.

Od strony ulicy Polnej zostało wykonane nowe wejście i częściowo odsłonięte są ceglane ściany. To przedsmak tego, jak ta część będzie wyglądała za kilka miesięcy. W tak zwanej "sali ze słupem" swoją siedzibę znajdą Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz kasy wraz z powierzchnią handlową. W pomieszczeniu obok będą kafejka lub barek, wejście do Biura Wystaw Artystycznych oraz przejście do Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Centrum Kultury.

W piwnicach najstarszej części, adaptowanej pod potrzeby biblioteki, będą magazyn książek, pomieszczenia towarzyszące oraz niezbędne techniczne. Na parterze zaprojektowano salę wielofunkcyjną dla około 200 osób, gdzie będzie też scena. Na tej kondygnacji ma być zlokalizowana wypożyczalnia dla dorosłych. Z kolei na piętrze na antresoli będzie czytelnia z bezpośrednim dostępem do książek i czasopism, na poddaszu jest pomysł ulokowania części bibliotecznej przeznaczonej dla dzieci z wolnym dostępem do księgozbioru, wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych, pracownia multimedialna. Ta część Ostrowieckiego Browaru Kultury ma być gotowa jesienią.

G. Soboń


Drukuj