Ostrowieckie MPK będzie EKO!

Ponad 17 mln zł dostało nasze miasto w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 na zrealizowanie projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Preumowa została podpisana przez Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa.

 

Dzięki inwestycji powstanie nowa baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Samsonowicza w okolicach Huty Celsa, zostaną zakupione nowoczesne, klimatyzowane i ekologiczne autobusy, powstaną myjnia samochodowa oraz stacja paliw. - Jako miasto bardzo długo staraliśmy się o nowoczesną bazę i nowoczesny transport miejski. Wniosek, który złożyliśmy, przeszedł wszystkie szczeble weryfikacji. Pod względem wysokości zaangażowanych środków jest to, po Browarze Kultury, drugi co do wielkości projekt, który zmieni oblicze naszego miasta. Wartość całego projektu to 25 mln zł, z czego ponad 17 mln stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. W imieniu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego chciałbym podziękować panu marszałkowi i jego pracownikom za tak ogromne wsparcie. Dziękuję także moim pracownikom za przygotowanie perfekcyjnych wniosków. Szczególnie słowa uznania należą się panu prezesowi MPK Jarosławowi Kateuszowi, dzięki któremu ostrowieckie MPK przeszło gruntowną metamorfozę, staje się coraz lepsze i widać poprawę jakości pracy. Za wyznacznik tych zmian należy uznać zadowolenie samych ostrowczan. – powiedział prezydent miasta.

MPK poszerzy tabor o nowe autobusy i wdroży system biletu zintegrowanego, tzw. kartę miejską. – To rewolucja w naszym transporcie miejskim. Dzięki realizacji tego projektu zostanie zakupionych 10 nowych niskoemisyjnych autobusów spełniających normę EURO VI, w tym jeden hybrydowy. Po 20 latach będziemy mieli nowe monitorowane i klimatyzowane autobusy. Powstanie też 40 nowych wiat przystankowych i postaramy się rozszerzyć usługi o sąsiednie miejscowości – powiedział prezes MPK Jarosław Kateusz.

-Ostrowiec przyzwyczaja nas do dużych projektów- zauważył Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. - Po Browarze Kultury i koncepcji rewitalizacji miasta to jest kolejna duża inwestycja, która zyskała uznanie naszych ekspertów. Idea „Miasto od nowa” zdecydowanie sprawdza się i zmienia oblicze tego drugiego co do wielkości ośrodka województwa świętokrzyskiego. Po raz kolejny z przyjemnością przyjeżdżam do Ostrowca Świętokrzyskiego, żeby zobaczyć, jak to miasto zmienia się zdecydowanie na plus. Gratuluję.

Obecny podczas podpisania umowy Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk stwierdził, że tylko profesjonalne działanie, takie jakie obecnie prowadzone jest przez władze Ostrowca Świętokrzyskiego, przyczynia się do rozwoju miasta.

Prezydent Jarosław Górczyński dodał, że niebawem w naszym mieście powstaną wypożyczalnie rowerów, zapowiedział też budowę Bike&Ride oraz Park&Ride, a także budowę ścieżki rowerowej o łącznej długości o. 2,57 km i przebudowę lub modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne, co pozwoli na oszczędności w budżecie miasta. Jeszcze nie wiadomo natomiast, jakie plany ma magistrat związane z działką przy Alei Jana Pawła II, na której obecnie znajduje się baza MPK.

Zakończenie inwestycji przewidziano na 2021 rok.

MIKA


Drukuj