Bezpłatne badania dzieci w ramach akcji "Nie nowotworom"

30, 31 sierpnia oraz 1 września w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone będą badania dzieci w ramach akcji "Nie nowotworom". Z inicjatywy Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego oraz radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego na ostrowieckim rynku 200 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat będą mogły być poddane badaniom USG jamy brzusznej, szyi i jąder u chłopców. Badania będą prowadzone na ostrowieckim rynku już po raz trzeci w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda.

 

- Wykrycie w tak młodym wieku i jak najwcześniej jakichkolwiek odchyleń od norm, kiedy jeszcze nie ma objawów, rokuje bardzo dobrze, gdyż leczenie można rozpocząć wcześniej i łatwiej jest opanować chorobę. W ubiegłym roku dzięki badaniom przesiewowym wykryto wiele niepokojących torbieli czy powiększonych węzłów chłonnych, ale dzięki wczesnej interwencji i odpowiedniemu leczeniu dziś procentują praktycznie wyleczeniem - powiedziała doktor Irena Kowalczyk Kwiecień.

- W dzisiejszych czasach chodzi nie tylko o zdrowy styl życia, którego podstawą są pełnowartościowa dieta, właściwa regeneracja organizmu i aktywność fizyczna, ale także o regularne wykonywanie badań kontrolnych, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć. Ogromnie ważne są również badania profilaktyczne, w tym te u dzieci. Dlatego profilaktyka zdrowotna oraz tego typu kampanie są dla mnie tak ważne. Zdrowi i szczęśliwi mieszkańcy to nasz priorytet. W ciągu minionych dwóch lat akcje te cieszyły się ogromną popularnością i wiemy, że pomogły wielu dzieciom - poinformował Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.

- To jest niezwykle ważne, że rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka - mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joanna Pikus.- Wspólnie z wolontariuszami z KWW czeka nas dużo pracy, ale jest to praca bardzo przyjemna i dająca ogromną satysfakcję. Wielu rodziców chce przebadać swoje dzieci dla pewności, że są zdrowe. Podczas akcji rodzice otrzymają dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Po badaniu każdy rodzic będzie mógł skorzystać z konsultacji z lekarzem radiologiem, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, rodzice od razu dostaną skierowanie na dalsze badania oraz wszelkie wskazówki i pomoc.

Na badania należy się zapisać, gdyż są one zarezerwowane tylko dla dzieci zameldowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zapisy odbywać się będą w dniach 23,24 oraz 27 sierpnia w godzinach 8.00-10.00 pod nr. telefonu: 601 467 885 oraz 605 064 746. Podczas zapisów należy podać PESEL dziecka. Na badanie należy zgłosić się 10 minut przed wyznaczoną godziną wraz z dowodem osobistym i książeczką zdrowia dziecka.

Mika


Drukuj