Działkowcy podziękowali za plony

Od kilku już lat działkowcy kultywują piękną tradycję organizowania dożynek. Reprezentacje wszystkich ogrodów spotykają się na placu przed kolegiatą św. Michała Archanioła, gdzie prezentują kosze pełne kwiatów, owoców, warzyw. Chwalą się swoimi plonami, które po poświęceniu zostawiają w kościele. Po uroczystym nabożeństwie organizowane jest towarzyskie spotkanie.

 

Na terenie Ostrowca Św. istnieje 11 ogródków działkowych, zrzeszających około 2 tysięcy osób. Jak podkreśla Bogdan Nowocień, prezes Ogrodu Działkowego "Relaks" i jednocześnie przewodniczący kolegium prezesów ostrowieckich ogródków działkowych, coraz więcej osób młodych nabywa działki, a starsi się wykruszają.

- Ogrody to takie zielone płuca Ostrowca. Uprawia się dużo kwiatów, dużo warzyw. Bardzo popularne są maliny, jagody, jeżyny, jabłka, gruszki, śliwki, a także zioła. Nie stosujemy żadnych środków chemicznych. Wszystko na potrzeby własne- mówi Bogdan Nowocień.

Odpoczynek wśród zieleni to wspaniała rozrywka, ale utrzymanie całej infrastruktury ogrodów jest na barkach działkowców.

- Musimy dbać o ogrodzenia, drogi dojazdowe. Wszystkie prace opłacane są z własnych składek. Pan prezydent obiecał nam 15 tysięcy złotych z Budżetu Obywatelskiego, procedury cięgle trwają i jeszcze nie dostaliśmy tych pieniędzy- przyznaje Bogdan Nowocień.

GS


Drukuj