Działkowcy zostali wyróżnieni

Podczas uroczystego spotkania zorganizowanego w okazji 40-lecia istnienia Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Stefana Żeromskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, działkowcy o najdłuższym stażu otrzymali nagrody i odznaczenia.

 

-Dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do integracji, ale również możliwość uhonorowania działkowców, którzy najdłużej pracują na rzecz ogrodu. Nasz ogród powstał decyzją Urzędu Miasta 11 sierpnia 1978 roku. Na początku ogród liczył 440 działek, obecnie jest ich 330. Mieliśmy dwie powodzie, ale obecnie plony mamy wspaniałe i fantastycznych działkowców. W naszym kraju jest tendencja do likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych. Na szczęście w Ostrowcu jest inaczej. W naszym mieście promuje się działkowców. Dzięki budżetowi obywatelskiemu oraz panu prezydentowi będziemy mieli ogrodzenie - podkreśliła prezes zarządu ROD Elżbieta Menducka.

Pani Maria Teresa Brudek powiedziała, że działka daje jej wiele satysfakcji i zadowolenia. - Jest to wspaniały sposób na zdrowe spędzanie czasu wolnego. Na działce odpoczywam. Uprawiam ją już 40 lat, czyli od początku powstania ogrodów działkowych.

- Jest coraz większe zainteresowanie dzierżawą działek. Jakiś czas temu działkowcy rezygnowali, natomiast teraz cieszą się większym zainteresowaniem. W tamtym roku wydzierżawiliśmy ponad 30 działek. Jest coraz więcej młodych osób, które zajmują się uprawianiem kawałka ziemi. W ubiegłym roku założyliśmy wodomierze i każdy ma dostęp do wody. Wcześniej była ona dostarczana tylko dwa razy w tygodniu, teraz z bieżącą wodą uprawa stała się łatwiejsza, szczególnie podczas upałów. Działkę można wydzierżawić za 500 zł, z czego 200zł to wpisowe, a 300zł to tzw. "inwestycyjne", jest to jednorazowa opłata. Więcej kosztów się nie ponosi - wyjaśnił wiceprezes zarządu ROD Marek Wielgus.

-Działki to zielone płuca naszego miasta, to enklawa zieleni, ekologii, czystości, dbałości i systematyczności. Dla państwa jest to możliwość obcowania z przyrodą, a to wpływa doskonale na kondycję fizyczną i zdrowie. Cieszę się, że miasto może wspierać wasze działania - powiedział prezydent miasta Jarosław Górczyński, który wręczył list gratulacyjny i upominek dla zarządu ROD.

Podczas uroczystości czternastu wyróżniających się działkowców zostało uhonorowanych dyplomami i odznaczeniami Polskiego Związku Działkowców. Wyróżnienia wręczył Jan Stańczyk, dyrektor Biura Zarządu Polskiego Związku Działkowców, oddział w Kielcach.

Mika


Drukuj