Pamiętali o bohaterach

Do niezwykłej lekcji patriotyzmu zaprosiła dzieci z klasy 6b Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrowcu Św. ich wychowawca i nauczycielka języków obcych Anna Pronobis.

 

Dziewiętnaścioro dzieci ze szkoły położonej w ostrowieckim osiedlu Ludwików wraz ze swoją nauczycielką w minioną środę zapaliło znicze pod pomnikami upamiętniającymi bohaterską postawę mieszkańców Ostrowca Św. w konfrontacji z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej.

Na szlaku historycznego spaceru znalazły się pomnik na miejscu straceń przy ul. Sandomierskiej upamiętniający ostrowczan, którzy zginęli z rąk faszystowskiego najeźdźcy 31 października 1943r., pomnik obok kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sandomierskiej poświęcony 44 zidentyfikowanym ofiarom pochodzącym z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, które poniosły śmierć w 1940 roku oraz ofiarom zbrodni katyńskiej, pomnik obok dworca PKP upamiętniający miejsce rozstrzelania dziesięciu Polaków podczas zbiorowej egzekucji przeprowadzonej 31 października 1943 roku oraz pomnik obok Hali Sportowo - Widowiskowej MOSiR pamięci sportowców i działaczy KSZO poległych w latach 1939-45 w walkach z najeźdźcą hitlerowskim.

- Ostatnie miejsce to inicjatywa dzieci, które w większości uczęszczają również ze mną w ramach Szkolnego Klubu Kibica "Trójeczka" na mecze naszych szczypiornistów. Pamiętali, że jest taki pomnik i zaproponowali, by tam też zapalić znicze - mówi Anna Pronobis.

J. Słodkiewicz


Drukuj