Akademicka lekcja w "Bartoszu"

Lekcję fizyki dla uczniów opatowskiego LO im. Bartosza Głowackiego poprowadzili pracownicy i studenci AGH w Krakowie. Zajęcia składały się z wykładu i ćwiczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu.

 

W akademickiej lekcji wzięli udział uczniowie klas o profilach: matematyczno - fizycznym, biologiczno - chemicznym oraz technikum.

W pierwszej części uczniowie i nauczyciele "Bartosza" wysłuchali wykładu dr. Pawła Janowskiego z AGH w Krakowie na temat promieniotwórczości występującej w przyrodzie. Następnie wykładowca AGH wraz ze studentami członkami koła naukowego "Bozon" krakowskiej uczelni wykonali pokazy z ciekłym azotem, które bardzo podobały się uczniom liceum.

- Nie mamy zaplecza, aby robić doświadczenia z ciekłym azotem - mówi Mirosław Pargieła, nauczyciel fizyki w "Bartoszu" i pomysłodawca oraz organizator nietypowej lekcji.- Co roku kilkunastu absolwentów naszej szkoły rozpoczyna studia na różnych wydziałach AGH. Uczelnia doceniła nas i jej pracownicy oraz studenci poprowadzili zajęcia w "Bartoszu". To dla nas wyróżnienie, bo takie lekcje organizują w zasadzie tylko w Krakowie. Będziemy chcieli, aby AGH objął patronat nad klasą o profilu matematyczno - fizycznym. Dzięki temu nasi uczniowie mogliby brać udział w zajęciach na uczelni, a jej wykładowcy prowadziliby lekcje w naszej szkole - dodał.

Uczniowie "Bartosza" już dwukrotnie gościli w Krakowie, gdzie uczestniczyli w zajęciach na AGH.

Dyrektor opatowskiej szkoły Halina Najmanowicz podkreśliła, że fizyka to nie tylko tablica, zadania i książka. Poprzez udział w takich zajęciach oraz ćwiczeniach laboratoryjnych uczniowie mają możliwość zastosowania wiedzy zdobytej w szkole w doświadczeniach praktycznych.

(JAZ)


Drukuj