Budujemy nowoczesny SOR

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to olbrzymie wyzwanie organizacyjne i finansowe. Inwestycja ma być gotowa na początku 2020 roku, a nowy pawilon będzie najnowocześniejszym w województwie świętokrzyskim.

 

Powiat ostrowiecki na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego otrzymał 5 milionów 940 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Zadanie warte blisko 10 milionów złotych jest realizowane od kilku tygodni i już są pierwsze efekty. Nie są jeszcze spektakularne, bowiem w pierwszej kolejności został uprzątnięty teren z niepotrzebnych kabli, betonowych konstrukcji. Ostrowiecki Kombinat Budowlany, który realizuje zadanie, prowadzi prace na dziedzińcu oraz w podziemiach, gdzie wcześniej były magazyny na węgiel starej kotłowni.

- Teraz będziemy przystępowali do robót stanu surowego, który chcemy wykonać na koniec roku. Do końca bieżącego roku chcemy wybudować dwa zbiorniki wody wraz niezbędną aparaturą zasilającą. Przenosimy agregaty do wody lodowej, rezonansu magnetycznego, które kolidują ze wznoszonym budynkiem- wylicza Marek Domalski z Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego.

Powstający SOR będzie połączony z istniejącym budynkiem dwoma korytarzami. Jak zapewnia starosta Zbigniew Duda, będzie to bardzo nowoczesny i funkcjonalny obiekt.

- SOR zostanie zbudowany modułowo. Oznacza to, że w przyszłości będzie mógł być zwiększony o kolejne poziomy. Dlatego miedzy innymi taki duży koszt tej inwestycji. Gdy oddamy do użytku nowy pawilon, jestem przekonany, że rozładują się kolejki oczekujących pomocy. Druga ważna kwestia jest taka, że chorzy zostaną całkowicie odseparowani od osób nietrzeźwych. Znacznie poprawi się komfort leczenia i pracy personelu- stwierdza starosta Zbigniew Duda.

Nowy obiekt będzie miał 1200 metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo powstaną dwa zbiorniki wody, które mają uzależniać szpital od miejskiej sieci w razie jakiejkolwiek awarii.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to nie jedyna inwestycja na terenie szpitala. W związku z tym, że powstaje nowy budynek, część miejsc parkingowych na dziedzińcu szpitala musiała zostać zajęta. Aby rozładować problem z brakiem miejsca, zagospodarowano teren w innej części lecznicy. Powstało 40 miejsc parkingowych. Również utwardzony został plac od ulicy Sienkiewicza. Docelowo będzie zrobiona doga od ulicy Sienkiewicza.

Nadal jednak nie jest rozwiązany problem z brakiem porządku przed szpitalem. Przypomniał o tym radny Dariusz Kaszuba, który mówił, że teren należy do gminy, a zaśmiecony, porośnięty suchymi chwastami z pewnością nie wpływa dobrze na wizerunek lecznicy. Wspomniał również o braku pomocy ze strony gminy.

- W czerwcu na sesji Rady Powiatu przewodniczący rady ZOZ zwrócił się z odezwą do władz miasta o umorzenie lub zwolnienie szpitala z podatku od nieruchomości. W skali roku jest to kwota 200 tysięcy złotych. Przez ostatnie lata mogła być przeznaczona na wiele pilniejszych potrzeb, choćby na zakup sprzętu, który jest bardzo ważny dla funkcjonowania szpitala- przypomniał Dariusz Kaszuba.

GS


Drukuj