Archeologiczna wycieczka w Nietulisku Dużym

W najbliższy weekend Nietulisko Duże, a konkretnie ruiny zabytkowej walcowni zmienią się w rzymską wioskę. Wszystko za sprawą organizowanych tam warsztatów archeologii doświadczalnej.

 

W połowie lipca w Nietulisku Dużym zainaugurowano projekt edukacyjny "Żelazna kolebka". Piknik archeologiczny odbywał się od hasłem "Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery". Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem właśnie w Nietulisku Dużym, na co są badania archeologiczne, pierwsi starożytni hutnicy wytapiali żelazo za pomocą pieców dymarskich i tu odnaleziono pozostałości po ich działalności.

Kontynuacją projektu "Żelazna Kolebka" będą "Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Żelaznej Kolebce", które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w godzinach10:00 - 18:00 na terenie obok zabytkowej walcowni.

- Tym razem chcemy wszystkich chętnych zaznajomić nieco bliżej z wybranymi elementami życia codziennego w starożytności w dolinie Kamiennej i Górach Świętokrzyskich. Sięgniemy w tym celu także do umiejętności osób zajmujących się odtwarzaniem rzemiosła okresu wpływów rzymskich nieco dalej od naszego regionu. Znów będziemy gościć Gotów z Masłomęcza, którzy będą wspierać "lokalnych" Lugiów i Wandalów przy budowie pieca garncarskiego, farbowaniu wełny czy prezentacji rekonstrukcji broni, stroju oraz narzędzi używanych nieomal 2000 lat temu. Będzie można po raz kolejny spróbować swych sił w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem. Chętni będą mogli też własnoręcznie ulepić gliniane naczynie- zachęcają organizatorzy.

Przy pomocy archeologów będzie można zbudować piec typu kunowskiego.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z roślinami wykorzystywanymi w pradziejach w celach spożywczych, ale również leczniczych. Z pewnością ciekawym doświadczeniem będzie prezentacja archaicznych metod warzenia piwa.

GS


Drukuj