Nowoczesny ośrodek zdrowia w Waśniowie

W Waśniowie uroczyście otwarto ośrodek zdrowia. Obecnie jest to bardzo nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z nowym wyposażeniem i aparaturą medyczną.

 

Wiele lat władze gminy Waśniów starały się o pozyskanie funduszy na remont i rozbudowę ośrodka zdrowia. Udało się i od kilku tygodni pacjenci mają do dyspozycji nowoczesny obiekt. W ubiegłym tygodniu przychodnia została uroczyście oddana do użytku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały dzieci z zespołu "Miniaturka"- Zofia Duda i Piotr Wicha. Świadkami tej uroczystej chwili byli między innymi marszałek Adam Jarubas, przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk, radni, pracownicy ośrodka, urzędu gminy oraz mieszkańcy.

-Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu projektu i realizacji zadania, a szczególnie panu wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu - powiedziała Renata Lipka, kierownik Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Uroczyste otwarcie ośrodka to również ważna chwila dla wójta Krzysztofa Gajewskiego. Jego starania o pozyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego przyniosły wymierne skutki. Stara część budynku została gruntownie zmodernizowana, dobudowano nową. Gabinety lekarskie są przestronne, w obiekcie jest winda i toaleta dla osób niepełnosprawnych. O 300 metrów kwadratowych powiększyła się powierzchnia dla pacjentów i pracowników.

- Oddanie do użytku ośrodków zdrowia w Waśniowie, a wcześniej w Grabaczu to przykład dobrego przygotowania projektów, takich, z których będą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy- podkreślił wójt Krzysztof Gajewski.- Takich projektów mamy zrealizowanych wiele, że wymienię tylko inwestycje w przydomowe oczyszczalnie ścieków, w drogi, fotowoltaikę czy w oświatę. Za kilka dni odbierzemy inna dużą inwestycję, halę sportową w Mominie wraz z wielofunkcyjnym boiskiem. To stawia nas w czołówce gmin, które skutecznie pozyskują pieniądze unijne. W poprzednim roku pozyskaliśmy najwięcej w województwie pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na tym oczywiście nie zamierzamy poprzestać. Chcemy nadal inwestować w oświatę, drogi, w ochronę środowiska, gospodarkę wodnościekową. Wybudujemy dwa kolejne boiska sportowe, dla szkół w Nowym Skoszynie i Boleszynie.

Wraz z rozbudową i modernizacją gmina zainwestowała w nowy sprzęt medyczny. Zakupiono na przykład ultrasonograf, unit stomatologiczny, fotel ginekologiczny, spirometr z kompletem wyposażenia, otoskop, lampy bezcieniowe i bakteriobójcze, aparat EKG wyjazdowego i stacjonarnego, defibrylator, fotel do pobierania krwi, przenośny zestaw reanimacyjny. Poza projektem gmina i GZOZ Waśniów kupiła z własnych środków pozostałe niezbędne wyposażenie takie jak: szafki, krzesła, wieszaki, kosze itp.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1, 5 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych to 1, 1 mln zł.

GS


Drukuj