Cukrzyca - epidemia XXI wieku

Ostrowiecki Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków świętował Światowy Dzień Cukrzycy. W Centrum Aktywności Obywatelskiej zorganizowano uroczystą konferencję z udziałem zaproszonych gości. Byli nimi lekarze specjaliści, którzy wygłosili prelekcje na temat tej poważnej choroby.

 

- Cukrzyca jest chorobą, która nie boli, nie daje wczesnych oznak, ale z czasem dochodzi do uszkodzenia serca, nerek, mózgu. Dochodzi także do amputacji kończyn. Po 40. roku życia powinniśmy sobie robić badanie cukru. Powinniśmy zwrócić uwagę na objawy cukrzycy, to głównie wzmożone pragnienie, senność, suchość w jamie ustnej, oddawanie dużej ilości moczu, zakażenie dróg moczowych. Także czynniki genetyczne odgrywają rolę. Coraz więcej ludzi młodych choruje na cukrzycę, a nawet dzieci. Na czczo norma cukru wynosi do stu jednostek, jeśli jest on w granicach od 105 do 125, to jest to stan przedcukrzycowy, dwie godziny po jedzeniu powinien wynosić do 140 jednostek. Jeżeli te normy są przekraczane, to już jest sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego - powiedziała Małgorzata Bień, lekarz diabetolog.

- To, że dzień cukrzycy obchodzony jest na całym świecie, świadczy o randze problemu. Najważniejsze w tej chorobie są dieta i aktywność fizyczna. Nasi członkowie wspierają się nawzajem. W ostatnią środę miesiąca organizujemy zebrania, na których wymieniamy się doświadczeniami i staramy się spotykać z różnymi specjalistami - powiedziała Anna Gierczak, prezes zarządu Ostrowieckiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Około 400 milionów ludzi na całym świecie choruje na nią. Brak aktywności fizycznej, otyłość, złe odżywianie to główne przyczyny cukrzycy. Jedzmy jak najmniej przetworzonej żywności, a jak najwięcej warzyw i owoców, uprawiajmy sport, a przynajmniej spacerujmy.

Mika


Drukuj