Uczą życia osoby niepełnosprawne

Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Stowarzyszeniu "RAZEM" Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo świętował jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji zostało zorganizowane spotkanie z udziałem uczestników, ich rodzin, pracowników WTZ oraz przyjaciół.

 

- Jesteśmy zadowoleni, że udało się przez 25 lat prowadzić nieprzerwanie działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo. Mamy nadzieję na kolejne lata. Dwadzieścia pięć lat to jest cały szereg przedsięwzięć, zdarzeń, tysiące wykonanych prac- podsumowała na wstępie Anna Kolasa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Świętujący jubileusz ćwierć wieku istnienia Warsztat swoją działalność rozpoczął jako wydzielona jednostka przy zakładzie "Elkom", który między innymi zajmował się produkcją parasolek, stąd w logo warsztatu i stowarzyszenia, które go prowadzi, jest właśnie osoba niepełnosprawna z rozpostartą parasolką. Na początku do WTZ uczęszczało 20 osób. Dziś placówka ma 55 uczestników. Są to osoby dorosłe, niepełnosprawne intelektualnie, często również z problemami ruchowymi.

- Stwarzamy warunki, aby osoby niepełnosprawne mogły się zaangażować w życie społeczne, publiczne, wyrazić swoje oczekiwania i potrzeby. Wreszcie rozwijać talenty, aby znalazły się w grupie osób podobnych do siebie, ale wychodzimy też do społeczeństwa. Nasi podopieczni spotykają się z młodzieżą szkolną, mamy ofertę dla przedszkolaków, współpracujemy z bardzo wieloma instytucjami- podkreśla Anna Kolasa.

Rehabilitacja prowadzona jest w kilkunastu pracowniach tematycznych. Swoje funkcje WTZ spełnia poprzez angażowanie niepełnosprawnych intelektualnie w bardzo różnorodne przedsięwzięcia na polu sportowym, kulturalnym, turystycznym, społecznym. Uczestnicy mają szansę spotkać wiele ciekawych osób, poznać choćby ofertę kulturalną naszego miasta. Wychowankowie placówki mają wiele sukcesów artystycznych, wokalnych czy sportowych. Ostatnim z nich jest wywalczony złoty medal w zawodach judo dla osób niepełnosprawnych. Wielu z uczestników Warsztatu to osoby utalentowane manualnie, czego efektem są przepiękne prace wykonywane pod okiem instruktorów, a które można podziwiać na wielu kiermaszach.

Dużym wyzwaniem dla pracowników i podopiecznych WTZ była zmiana siedziby. Po latach działalności w Szkole Podstawowej nr 10 od kilku miesięcy placówka mieści się w budynku po byłym przedszkolu na osiedlu Pułanki.

- Wprowadzamy osoby niepełnosprawne do życia w bardzo różnorodny sposób. Poprzez treningi z funkcjonowania w społeczeństwie, naukę codziennych czynności życiowych. Bardzo wiele z tych osób musi mieć treningi na poziomie podstawowym. Efekty są różne, ale cieszymy się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu- mówi Anna Kolasa.

Jubileusz 25-lecia działalności Warsztat Terapii Zajęciowej świętował w gronie wielu przyjaciół. Nie mogło zabraknąć uczestników wraz z opiekunami oraz pracowników jednostki. Dla wielu z nich był to również jubileusz pracy z osobami niepełnosprawnymi. Tak piękna uroczystość była okazją do złożenia wielu życzeń, podziękowań, podkreślenia, jak ważną pracę, ale i misję na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo wykonuje WTZ. W imieniu prezydenta Ostrowca Św. gratulacje złożyły wiceprzewodniczące Rady Miasta- Joanna Pikus i Marta Woźnicka-Kuzdak. Słowa uznania od starosty Marzeny Dębniak przekazała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Bień. Życzenia złożyli między innymi szefowie dwóch ostrowieckich DPS- Agnieszka Sobańska i Mieczysław Libuda, kierownik WZT przy ulic Żabiej Robert Rogala, dyrektor PCPR Krzysztof Wojtachnio. Przy wspólnym stole spotkali się byli i obecni pracownicy WTZ, prezesi Stowarzyszenia "RAZEM" na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo, które prowadzi placówkę oraz wielu jej przyjaciół.
Uczestnicy Warsztatu w sposób szczególny podziękowali za lata wsparcia, pomocy i wielką przychylność. Dla gości przygotowali piernikowe serca oraz czarne koty "jubilaty", wykonane w pracowniach terapii zajęciowej.

GS


Drukuj