Rolnictwo precyzyjne w CKU

W Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyło się spotkanie, tematem którego było rolnictwo precyzyjne. Prelekcję wygłosili pracownicy firmy "Kisiel", zajmującej się maszynami przeznaczonymi do rolnictwa precyzyjnego.

 

- Maszyny rolnicze to już prawdziwe dzieła sztuki technicznej. Rolnictwo precyzyjne to dziedzina, która zdecydowanie ułatwia pracę rolnikom, ogrodnikom czy sadownikom. Wystarczy jeden operator, który czuwa nad bezpieczną pracą ciągnika czy kombajnu. Tego typu maszyny coraz częściej stosowane są nawet w mniejszych gospodarstwach. Inną sprawą jest to, że rolnicy bardzo często kupują urządzenia, które nie do końca są w stanie sprostać ich wymaganiom. W CKU opowiedzieliśmy o nawigacji maszyn, programach korekcyjnych i możliwości wykorzystania tego typu maszyn - powiedział Michał Szewczyk, kierownik do spraw rolnictwa precyzyjnego firmy "Kisiel".

- W Centrum Kształcenia Ustawicznego prezentujemy słuchaczom możliwości, jakie obecnie posiadają maszyny rolnicze- mówi Krzysztof Surowiec, diler maszyn rolniczych. - Informujemy ich także, w jaki sposób można stać się właścicielem takich maszyn. Obecnie można pozyskać rożne dofinansowania na zakup nowoczesnej maszyny rolniczej. Rolnictwo stało się gałęzią gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija. Urządzenia coraz częściej wykonują bardzo skomplikowane prace. Obsługa takich maszyn też nie jest prosta. Przekazujemy informacje o maszynie, pokazujemy drogę, w jaki sposób takie urządzenie nabyć oraz jak je obsługiwać. Oczywiście zajmujemy się także serwisem.

Nasza placówka prowadzi szereg kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Realizujemy między innymi kształcenie w zawodzie rolnik, w ramach którego zorganizowaliśmy prelekcję na temat precyzyjnego rolnictwa. Dla naszych słuchaczy jest to niezwykle cenne, że współpracują z nami nie tylko firmy lokalne, ale także te działające na terenie kraju. Jest to wiedza najnowsza na temat rolnictwa, którą nasi goście przekażą słuchaczom - powiedziała dyrektor CKU Aneta Pierścińska - Maruszewska.

- W moim gospodarstwie jeszcze nie używam maszyn precyzyjnych, ale uważam, że warto wiedzieć, czym jest rolnictwo precyzyjne. Na dzisiejszym spotkaniu mogłem dowiedzieć się, jak one działają, na jakich systemach, w jaki sposób mogą usprawnić pracę w gospodarstwie. Postęp technologiczny na wsi jest ogromny. Obecnie korzystanie z maszyn w gospodarstwie wiąże się z oszczędnościami na przykład na paliwie. Im bardziej minimalizujemy, tym nasz zysk jest większy - powiedział Rafał Starzomski, słuchacz CKU.

Rolnictwo precyzyjne zapewnia uzyskiwanie większych plonów wyższej jakości, obniżenie kosztów produkcji oraz ograniczenie skażenia środowiska.

mch


Drukuj