Europejski Tydzień Autyzmu

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który co roku jest obchodzony w pierwszym tygodniu grudnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbywały się różne spotkania i zajęcia dla uczniów z autyzmem.

 

Pierwszego dnia w świetlicy szkolnej obchodzono Dzień Pluszowego Misia, który co prawda przypada 25 listopada, ale my zorganizowaliśmy święto w poniedziałek, 3 grudnia.

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Tego dnia dzieci obejrzały prezentację multimedialną o historii powstania pluszowego misia, odgadywały zagadki, układały puzzle, wykonały prace plastyczne z wizerunkiem misia. Potem był poczęstunek. Nasi uczniowie mogli posmakować różnych odmian miodu i innych, pysznych "misiowych" smakołyków.

We wtorek, 4 grudnia uczniowie z autyzmem wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach ruchowych. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego tańca powitalnego w kręgu przy akompaniamencie muzyki instrumentalnej. Kolorowa chusta animacyjna rozłożona w centrum kręgu jednoczyła wszystkie dzieci w zabawie. Zatańczyliśmy taniec "Labada", trzymając się za różne części ciała (dłonie, ramiona, łokcie, plecy). Kolejne zabawy odbywały się w trzech mniejszych grupach uczniów podzielonych ze względu na wiek oraz uwarunkowania zdrowotno-ruchowe. Bawiliśmy się w zabawy ułatwiające integrację grupy, wprowadzające w dobry nastrój, odprężające i relaksujące. Były to m.in. karuzela hej ho, hej ho, fale na morzu, tęcza, kwiat lotosu, sztorm, wachlowanie chustą, chowanie się pod chustę. Bawiąc się z chustą "klanową", ćwiczyliśmy refleks i spostrzegawczość. Zabawy takie jak: rybak i rybka, witaminki czy uciekaj myszko do dziury wymagały skupienia uwagi, ćwiczyły szybkie reagowanie na znak lub sygnał. Były też zabawy ćwiczące zwinność i zręczność: piłka do dziurki, przerzuć i odbij piłkę, złap piłkę z chusty.

Uczniowie mieli też możliwość poczuć smak rywalizacji, biorąc udział w wyścigach rzędów, gdzie na czas odbijali piłkę oburącz, chodzili z balonami między nogami czy pokonywali slalom, uderzając piłeczkę kijem do hokeja.

W środę, 5 grudnia dla uczniów z autyzmem oraz dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem "Niebieski świat". Podczas zajęć uczniowie wykazali się wieloma ciekawymi pomysłami, czego efektem były piękne prace.

W czwartek, 6 grudnia do Ośrodka przyjechał długo wyczekiwany mikołaj. Na tydzień przed spotkaniem dzieci narysowały i napisały mnóstwo wzruszających listów do mikołaja.

I jak co roku mikołaj nie zawiódł dzieci, i przywiózł ze sobą piękne prezenty. Kiedy wszedł z towarzyszącym mu charakterystycznym dźwiękiem dzwonków - wszystkie dzieci promieniały z radości. Każdy otrzymał paczkę od mikołaja i mógł z zimowym dziadkiem zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W piątek, 7 grudnia na zakończenie Europejskiego Tygodnia Autyzmu zorganizowany został poczęstunek dla dzieci z autyzmem oraz ich kolegów i koleżanek z klas młodszych. Spotkanie przy wspólnym stole zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami "Niebieski Jeżyk".

Dyrekcja i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego składają serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności sponsorom: Jeronimo Martins Polska S.A. "Biedronka", Dyrekcji Hotelu Marriott w Warszawie, firmie "Drogmar", Dystrybucji PGE oddział Skarżysko Kamienna, Stowarzyszeniu Aktywności Kulturalnej "Karuzela".

Podziękowania należą się również wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

Fuksja


Drukuj