Sześć dekad w służbie Bogu

Diamentowy jubileusz posługi kapłańskiej świętował ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski. Z tej okazji emerytowany proboszcz ostrowieckiej Kolegiaty otrzymał moc życzeń, gratulacji od duchownych, samorządowców i przyjaciół.

 

Z okazji 60-rocznicy święceń kapłańskich księdza Tadeusza Lutkowskiego zostało odprawione uroczyste nabożeństwo, celebrowane przez ordynariusza diecezji, księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Uczestniczyli w nim księża z Dekanatu Ostrowiec, wierni z parafii, o zacnym jubilacie nie zapomnieli również goście. Za lata posługi kapłańskiej dziękowali senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, prezydent Jarosław Górczyński, starosta Marzena Dębniak, byli starostowie Marek Paluch, Zdzisław Kałamaga, Eligiusz Mich oraz były prezydent Jarosław Wilczyński.

Ksiądz jubilat otrzymał wiele ciepłych słów od swoich parafian, którzy wielokrotnie podkreślali iż miał i nadal ma wiele życzliwości i dobra wobec
tych, których Pan Bóg postawił na jego drodze.

- W imieniu wspólnoty parafialnej życzymy ci księże prałacie, abyś cieszył się pełnią łaski Bożej, opieką Matki Bożej, a twój patron- święty Tadeusz od spraw trudnych, zawsze przy Tobie był. My obiecujemy nieustanną modlitwę w twojej intencji, abyś na tej pięknej drodze kapłańskiej nadal przeżywał duchową młodość- powiedzieli przedstawiciele wiernych, którzy wręczyli księdzu Tadeuszowi Lutowskiemu kosz z 60 różami.

Prezydent Jarosław Górczyński i starosta Marzena Dębniak, składając życzenia zacnemu jubilatowi, podkreślili iż jego osoba jest wzorem i symbolem. Dał się poznać jako bardzo dobry gospodarz, wrażliwy duszpasterz, człowiek wielkiej mądrości życiowej. Prezydent podarował kapłanowi porcelanowy krzyż, a starosta ręcznie malowany na porcelanowym talerzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. O swoich osobistych kontaktach z księdzem prałatem mówili również parlamentarzyści- Jarosław Rusiecki i Andrzej Kryj.

Ksiądz Tadeusz Lutkowski to osoba doskonale znana wielu pokoleniom ostrowczan. Funkcję proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła objął w sierpniu 1986 roku oraz dziekana dekanatu ostrowieckiego. W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II uhonorował ks. Tadeusza Lutkowskiego poprzez przyznanie mu godności honorowego kapelana Jego Świątobliwości. W listopadzie 1998 roku kapłan podejmował w Ostrowcu Świętokrzyskim nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Kowalczyka. 12 czerwca 2000 roku równocześnie z podniesieniem kościoła św. Michała Archanioła do godności kolegiaty i erygowaniem Kapituły Ostrowieckiej otrzymał nominację na jej dziekana i prałata. W ciągu 22 lat kierowania parafią ks. Tadeusz Lutkowski m.in. wybudował Dom Parafialny i Ośrodek Sportowy "Michael'", zmienił pokrycie dachu kolegiaty, zastępując dachówki miedzianą blachą, odnowił wnętrze i elewację kościoła oraz doprowadził do wybudowania pomników św. Michała i Jana Pawła II. Gorąco popiera i wspomaga ideę ostrowieckiego Hospicjum, jest wielkim przyjacielem młodzieży, znajdującej przy parafii św. Michała swoje miejsce. Swoją osobowością i działaniami wpisał się w historię miasta i parafii.

- Tacy księża jak ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski są filarami naszego kościoła. Potrzeba młodych, energicznych, ale oni muszą mieć punkt odniesienia, wzór, przykład do naśladowania. Myślę, że ksiądz prałat ma na swoim koncie wiele sukcesów, ale jednocześnie służy radą. Cieszę się, że jest ktoś taki, kto integruje, łączy, jednoczy i to jest bardzo ważne zarówno dla tej parafii jak i dla całego Ostrowca- podkreślił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ksiądz Tadeusz Lutkowski nie krył wielkiego wzruszenia. Świętowanie 60 lat kapłaństwa do również dla niego wielki dzień. Mimo podeszłego wieku, z sentymentem wspomina minione dekady w ostrowieckiej parafii i nie traci poczucia humoru.

- Dzisiejsze spotkanie w kościele to była taka generalna próba przed moim pogrzebem- powiedział żartobliwie.- Gdy zaczynałem pracę u świętego Michała, to jeszcze był twardy komunizm. W 1964 roku było pozwolenie na wybudowanie nowej plebanii, ja przyszedłem w 1986 roku i nadal nie można było budowy rozpocząć. Choć władze wiedziały, że jest zły stan budynków. Ale takie czasy były. Również był problem z budową nowych kościołów. Pozwolenia były, a nie było lokalizacji. Największe spory były o kościół na osiedlu Stawki. Przedwojenny prezydent Ostrowca swoją posiadłość przeznaczył na szkołę i podbudowę kościoła, władze tego nie chciały uznać. Po wielu trudach rozpoczęła się budowa, zatrzymywana była cztery razy. Ale wybudowali ludzie wspólnymi siłami. Takie ciężkie czasy były. Dziś to się dziwimy, że w ogóle tak mogło być- wspominał kapłan. .

Ksiądz Tadeusz Lutkowski otrzymał wiele życzeń, w tym od swoich kolegów z seminarium.

GS


Drukuj