Szansa w Zakopanem

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Szansa w Ostrowcu Św. wzięli udział w obozie sportowym dla osób niepełnosprawnych w Zakopanem.

 

Grupa liczyła 32 niepełnosprawnych zawodników, w tym 5 osób niepełnosprawnych "50+" oraz kadra programowa i wolontariusze. Wszyscy zakwaterowani byli w gościnnych progach pensjonatu "Maria", który Szansa od lat czyni bazą swoich zakopiańskich obozów. Nie pierwszy też raz obóz został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Cieszę się, że szósta edycja tej imprezy, którą zorganizowało nasze stowarzyszenie, okazała się sukcesem - mówi Robert Rogala, członek Zarządu Stowarzyszenia Szansa. -Doświadczenie wyniesione z poprzednich lat zaowocowało tym, że dokładnie wiedzieliśmy, co i kiedy chcemy zorganizować oraz jakie dyscypliny trenować. Jednak jak zwykle największym wyzwaniem było dopasowanie zajęć tak, aby uczestnicy obozu w wieku od 24 do 71 lat mieli zapewnione treningi na miarę swojego wieku i swojej niepełnosprawności - dodał.

Na treningi składały się m.in. zajęcia na siłowni, kręgielni, gra wbocce, koszykówkę, piłkę nożną, ale również codzienna obowiązkowa gimnastyka poranna, spacery z kijkami nornic walking oraz treningi biegowe. Organizatorzy zadbali też o odnowę biologiczną. Wszyscy uczestnicy obozu mieli możliwość skorzystania z jacuzzi znajdującego się w ośrodku, w którym byli zakwaterowani. Obóz w Zakopanem był również doskonałą okazją do uspołeczniania i integracji, a także nauki tolerancji wobec siebie i innych.Doskonałą ku temu okazją były wspólnie spędzone chwile podczas oglądania transmisji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji, a szczególnie meczu reprezentacji Polski, gdzie w specjalnie zaaranżowanej dla uczestników obozu strefie kibica wspólnie odśpiewano hymn narodowy i głośno dopingowano biało - czerwonych w meczu przeciwko reprezentacji Senegalu. Obozowicze uczestniczyli również w mszach świętych, zwiedzali Zakopane orazbrali udział w wyprawach turystycznych po tatrzańskich szlakach.

- Wielkim sukcesem okazało się wyjście nad Morskie Oko, gdzie wszyscy wyruszyli pieszo,kolejny raz udowadniając, że pokonywanie barier to specjalność Szansy - opowiada z dumą Remigiusz Woźniak, wiceprezes stowarzyszenia Szansa i kierownik obozu.

Obowiązkowym punktem obozu była ulubiona przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Szansa forma zajęć, jaką jest muzykoterapia, czyli aerobik przy muzyce.

W ramach zajęć sportowych w pływaniu zorganizowany został całodniowy wyjazd na baseny termalne Chochołów, gdzie uczestnicy obozu skorzystali również z odnowy biologicznej.

- Dzięki temu, że otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, trenerzy Szansy mieli większe możliwości organizowania codziennych treningów. Mogli je komponować z różnych dyscyplin i z większą liczbą osób - mówi Robert Rogala. - Na zakończenie, podczas uroczystego podsumowania, każdy otrzymał okazjonalny dyplom za czynny udział w zajęciach. Dla niektórych był to pierwszy taki dyplom w życiu, a radość z jego otrzymania była nie do opisania.

- Duże podziękowania należą się wszystkim uczestnikom obozu, którzy pilnowali się harmonogramu, dzięki czemu można było zrealizować wszystkie założenia związane z organizacją tej imprezy - dodaje Remigiusz Woźniak. - Przede wszystkim dziękuję kadrze obozu, która kolejny raz stanęła na wysokości zadania. Dzięki temu można było przeprowadzić i dopasować zajęcia, zarówno do umiejętności uczestników oraz warunków atmosferycznych panujących w Tatrach w czerwcu, gdzie na koniec obozu temperatura w dzień spadała do 6 stopni - dodaje kierownik obozu.

Szczegółową fotorelację z wyjazdu do Zakopanego można obejrzeć na stronie www.szansa.onecik.pl oraz na profilu Facebook stowarzyszenia.

J. Słodkiewicz


Drukuj