Powtórzyły sukces

Siatkarki Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. zajęły drugie miejsce w Turnieju Volley Culture Paris 2018, powtarzając ubiegłoroczny wynik.

 

Impreza zorganizowana została w ramach promocji Paryża jako gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Turniej rozgrywany był w dniach od 5 do 16 lipca i oprócz ostrowczanek wzięły w nim udział zespoły kobiece do lat 20 z hiszpańskiej Volley Madryt, angielskiego Richmond Londyn, litewskiego SM Tauras - VTC Wilno, słoweńskiego ATK Grosuplje Slovenia Team oraz francuskiego Sporting Club Nord Parisien.

W drodze do finału zawodniczki ostrowieckiego SMS zagrały aż siedem spotkań. Licealistki SMS w fazie zasadniczej turnieju pokonały Volley Playa Madryt 3:0 (25:19, 25:22, 25:12), Richmond Volleyball 3:1 (25:21, 18:25, 25:13, 25:18), S.C. Nord Parisien 3:1 (25:14, 25:13, 24:26, 25:20) oraz uległy SM Tauras VTC Wilno 0:3 (23:25, 23:25, 13:25) i ATK Grosuplje 0:3 (16:25, 12:25, 13:25).Po fazie zasadniczej SMS zajmował 3. miejsce w tabeli.

W ćwierćfinale spotkał się z Volley Madryt . W pierwszych dwóch setach spotkanie było bardzo wyrównane, ale w kolejnych ostrowczanki zagrały o wiele skuteczniej i ostatecznie wygrały 3:1 (25:20 18:25 25:13 25:11). Przeciwnikiem ostrowczanek w meczu półfinałowym był zespół S.C. Nord Parisien, z którym zagrały najtrudniejszy mecz turnieju. Zespół z Ostrowca Św. okazał się skuteczniejszy w końcówkach setów i właśnie ten element zadecydował o końcowym zwycięstwie SMS w stosunku 3:1 (25:21, 21:25, 25:20, 25:18). W wielkim finale SMS uległ zdecydowanie najlepszemu uczestnikowi tegorocznego turnieju, słoweńskiemu ATK Grosuplje 0:3 (22:25, 14:25, 20:25).

- Udział w tegorocznym turnieju był wspaniałą nagrodą dla uczennic i zawodniczek SMS za całokształt ich wyników sportowych i dydaktycznych. Dzięki akceptacji naszego projektu przez starostę ostrowieckiego Zbigniewa Dudę i wsparciu finansowym, jakiego nam udzieliło starostwo, mogliśmy wziąć udział w tej imprezie już po raz drugi. Przekazane środki przeznaczone zostały na sfinansowanie pobytu naszych dziewcząt w Paryżu. Jestem bardzo zadowolona, że oprócz wywalczenia srebrnego medalu na międzynarodowym turnieju, nasz zespół wspaniale i godnie reprezentował Szkołę Mistrzostwa Sportowego, miasto Ostrowiec Św., ale także nasz kraj - mówi dyrektor ostrowieckiej szkoły Anna Trojanowska.

Uczestnicy turnieju na każdym kroku powtarzają, że turniej we Francji to nie tylko udany występ sportowy, ale też bagaż fantastycznych wspomnień, nowe przyjaźnie i wspaniała promocja naszego kraju w Paryżu.

- To była dla dziewcząt wspaniała przygoda, ale i bardzo ważne, nowe doświadczenie sportowe, które na pewno zaowocuje w kolejnym sezonie. Do udziału w turnieju wyselekcjonowaliśmy 14 dziewcząt, na co dzień uczennic klas licealnych, które przed samym wylotem do Paryża odbyły tygodniowe zgrupowanie - mówi trener zawodniczek SMS Rafał Dytkowski. - Dziewczyny wykonały bardzo ciężką pracę i były dobrze przygotowane do turnieju, zarówno jeżeli chodzi o stronę sportową, jak i mentalną. To miało przełożenie na ich postawę w Paryżu, gdzie bardzo zmotywowane i bez kompleksów podchodziły do kolejnych meczy. Wraz z trenerką Iwoną Kosiorowską, z którą tworzyliśmy sztab szkoleniowy, mieliśmy również okazję pokazać naszym podopiecznym uroki Paryża - dodaje.

Oprócz prawdziwego maratonu siatkarskiego ostrowczanie znaleźli czas na poznanie uroków miasta. Zwiedzili galerię sztuki w Luwrze, wjechali na wieżę Eiffla, spędzili cały dzień w Eurodisneylandzie, byli w katedrze Notre Dame i wielu innych pięknych miejscach magicznej i obleganej przez turystów o tej porze roku stolicy Francji.

- Wyjazd do Paryża był również wspaniałą okazją do promocji powiatu ostrowieckiego. Reprezentacja szkoły przekazała gospodarzom i zespołom uczestniczącym w turnieju pamiątkowe foldery reklamowe oraz gadżety o mieście i regionie - podkreśla dyrektor Anna Trojanowska.

ZSOMS reprezentowały w Paryżu: Joanna Ciesielczyk, Martyna Dobrasiewicz, Natalia Drab, Nicola Chruściel, Aneta Kasprowicz, Julia Zapała, Weronika Cuper, Magdalena Surdy, Natalia Szymańska, Marta Majewska, Katarzyna Kostucha, Maja Mazur, Joanna Guz, Zuzanna Stachura.

J. Słodkiewicz


Drukuj