Lekkoatleci z Ostrowca Świętokrzyskiego

Dwa tygodnie po największym w tym stuleciu sukcesie polskich lekkoatletów na rozegranym po raz pierwszy w dziejach lekkoatletycznym Pucharze Świata na Stadionie Olimpijskim w Londynie i na tydzień przed Mistrzostwami Europy w Berlinie, warto przypomnieć sobie najważniejsze ostrowieckie epizody i postaci z dziejów "królowej sportu". Lekkoatletyczną sekcję Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich co prawda założono w 1929 roku, ale dopiero cztery lata później jej zawodnicy zaczęli startować na arenach okręgowych i ogólnopolskich.

 

W okresie międzywojennym największe sukcesy odnosiło sześciu ostrowieckich lekkoatletów:
- Józef Leśkiewicz (pochodzący z Tumlina mistrz i rekordzista Polski w rzucie młotem, początkowo zawodnik Cracovii, od 1933 roku w KSZO)
- Marian Śliwiński (mistrz Polski w chodzie sportowym na 50 km, Warszawa, 1938 r.)
- Mieczysław Mittelstaedt (jeden z najlepszych w kraju biegaczy na 400 i 800 metrów)
- Dobrosław Kostkowski (czołówka krajowa w biegach na 400, 800 i 1500 m)
- Jerzy Łukaszewski (sprinter, który dystans 100 metrów przebiegł w czasie 11,0 s)
- Michał Imiela (jeden z najlepszych przedwojennych polskich dyskoboli odnoszący również sukcesy w rzucie młotem, w 1935 r. sklasyfikowany na drugiej pozycji w kraju).

Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku sukcesy odnosili także reprezentanci Klubu Sportowego Związku Strzeleckiego z Ostrowca Świętokrzyskiego, w którym swoją karierę rozpoczynał wspomniany wyżej mistrz Polski chodziarz Marian Śliwiński. Lata świetności ostrowieckiej lekkoatletyki przypadły na czasy PRL, kiedy to w barwach KSZO startowało wielu mistrzów i medalistów Mistrzostw Polski oraz reprezentantów bądź rekordzistów kraju. Lekkoatletyczna sekcja KSZO wychowała kilka pokoleń świetnych zawodników i zawodniczek. Wśród pań największe sukcesy odnosiła Krystyna Snop-Nowakowska, która jako zawodniczka ostrowieckiego klubu w 1957 r. zdobyła wicemistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,5 km, a rok później została mistrzynią kraju w biegach na 1,2 km i 800 metrów. Pochodząca z Ostrowca Świętokrzyskiego biegaczka i późniejsza trenerka od 1959 do 1966 roku była zawodniczką warszawskiej Legii i reprezentantką Polski. Dziesięciokrotnie zostawała mistrzynią kraju, startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 r. i na Mistrzostwach Europy w Sztokholmie w 1958 r. oraz cztery lata później w Belgradzie, gdzie zajęła piąte miejsce w biegu na 800 metrów ustanawiając rekord Polski. Miano najwybitniejszego ostrowieckiego lekkoatlety niewątpliwie należy się pochodzącemu z Chmielowa Witoldowi Baranowi, który urodził się 29 lipca 1939 roku, a karierę zawodniczą rozpoczynał w działającym przy THM szkolnym klubie Zryw Ostrowiec Świętokrzyski. Później startował w barwach KSZO, Stali Mielec, Legii Warszawa i Zawiszy Bydgoszcz. Jeszcze jako zawodnik Zrywu w 1957 r. został mistrzem Polski juniorów w biegu przełajowym na 1500 m i wicemistrzem na dystansie 2 km. Powtórzył te wyniki w 1958 roku już jako zawodnik KSZO. W późniejszych latach Witold Baran biegając dla Legii i Zawiszy siedmiokrotnie zostawał mistrzem Polski seniorów (na dystansach 800, 1500 i 5000 metrów), w 1962 roku w Belgradzie został wicemistrzem Europy w biegu na 1500 m, a dwa lata później, biegnąc na tym samym dystansie zajął szóste miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W swojej długiej karierze Witold Baran reprezentował Polskę w 31 meczach międzypaństwowych i w Pucharze Europy oraz sześć razy poprawiał rekordy Polski. Ukończył poznańską AWF, pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego i trener w bydgoskim Zawiszy, w latach 90. był członkiem zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W latach największej świetności polskiej i ostrowieckiej lekkoatletyki znaczące sukcesy na krajowych arenach odnosili także inni zawodnicy i zawodniczki KSZO, do grona których należy zaliczyć przede wszystkim:
- biegaczki (Barbara Czupryńska-Czubaj, Krystyna Łukasik, Elżbieta Pękala)
- biegacze (Wiesław Godzina, Henryk Tryłło, Adam Łebek)
- sprinterzy (Andrzej Podeszwa i Krzysztof Sidowski)
- płotkarze (Władysław Solonek i Janusz Ozdoba)
- dyskobolki (Zofia Sadkowska i Maria Klimek)
- miotaczki kulą (Halina Biernacka i Anna Wiecheć)
- oszczepnicy (Regina Sołtykiewicz i Kazimierz Litwiński
- młociarze (Kazimierz Kunat i Józef Glibowski)

Na wspomnienie zasługują także specjalizujący się w biegu z przeszkodami Zbigniew Tomasik, dyskobol i kulomiot Lech Żelazowski, skoczek w dal Stanisław Stąsiek oraz trójskoczek Ryszard Stylski.


Drukuj