Pływanie i waterpolo mają się dobrze

Połowa roku to dobry moment na pierwsze podsumowania w sporcie. O ocenę wyników w sekcji pływania i piłki wodnej pokusił się wiceprezes ds. pływania i piłki wodnej Piotr Węglewicz.

 

W lutym w sekcji pływania KS KSZO zatrudniono nowego trenera. W miejsce doświadczonego szkoleniowca Jerzego Bujaka do Ostrowca Św. przyszedł uczestnik dwóch Igrzysk Olimpijskich (w Barcelonie i Atlancie) Marcin Maliński. Na efekty jego pracy trzeba jednak zaczekać.

- W sekcji pływania imprezy "rozliczeniowe" są dopiero przed nami, gdyż w przeciwieństwie do rozgrywek zespołowych mamy tu do czynienia z rocznym systemem szkolenia i rocznym systemem rywalizacji. W dodatku z uwagi na zmianę kalendarza Polskiego Związku Pływackiego rocznikowe zimowe mistrzostwa Polski zostały przeniesione z marca na grudzień, dlatego pierwszymi imprezami będę letnie mistrzostwa, rozgrywane na długim basenie - mówi Piotr Węglewicz. - Do Olsztyna wybiera się kilkoro zawodników 14-letnich, później mamy mistrzostwa 15-latków w Oświęcimiu i równolegle 16-latków w Ostrowcu Św., a na końcu - Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Rywalizację zakończyły jedynie grupy młodzików 12- i 13-letnich, ale nie zostały jeszcze opracowane rankingi ogólnopolskie, dlatego na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Powinniśmy się jednak w klasyfikacji drużynowej mieścić między 13 a 20 miejscem, a biorąc pod uwagę, że klasyfikowanych jest około 190 klubów, to trzeba przyznać, że jest to dobry wynik.

Pierwszymi sukcesami mogą pochwalić się za to już waterpoliści. Połączone szkolenie w klubie i Szkole Mistrzostwa Sportowego daje pierwsze rezultaty w postaci mocnej grupy młodych zawodników.

- W piłce wodnej, gdzie mamy do czynienia z klasycznym sezonem, rozgrywanym systemem jesień / wiosna, w kilku kategoriach wiekowych mamy już zakończone rozgrywki. W juniorach, grając rocznikami młodszymi, zajęliśmy 5. miejsce. Bardzo dobrze spisali się natomiast najmłodsi zawodnicy, czyli nasza waterpolowa nadzieja. W kategorii młodzik U-13 powtórzyliśmy ubiegłoroczny wynik, broniąc tytuł mistrza Polski. W kategorii młodzik U-15 również wywalczyliśmy złote medale mistrzostw kraju, co pozwoliło osiągnąć nam wynik nigdy wcześniej nienotowany w historii klubu. Pierwszy raz udało nam się wywalczyć w jednym sezonie tytuły mistrzowskie w dwóch kategoriach wiekowych. Przed nami Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli mistrzostwa Polski juniorów młodszych. Trzeba jednak przyznać, że ubiegłoroczny sukces, czyli srebrny medal, będzie bardzo ciężko osiągnąć. Realnie patrząc, w naszym zasięgu będzie 3-4 miejsce - ocenia wyniki i szanse waterpolistów Piotr Węglewicz.

J. Słodkiewicz


Drukuj