Jak wygląda budowa mostków w płytkach pcb?

Jak wygląda budowa mostków w płytkach pcb?

Jeżeli wyszukujesz w internecie frazę „budowa mostków”, oznacza to, że należysz do jednej z dwóch grup. Możliwe, że interesujesz się technologią i elektroniką. W takim razie obwody drukowane nie są dla Ciebie niczym nowym. A może jesteś głodnym wiedzy laikiem, który usłyszał, gdzieś hasło „budowa mostków” i musi je sprawdzić? Niezależnie od Twoich pobudek, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym artykule przybliżymy, czym są obwody drukowane i jak zbudowane są mostki.

Obwody drukowane – co to takiego?

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od technologii. Otacza nas ona z każdej strony, ułatwia wiele czynności, dzięki niej nasze życie jest wygodniejsze. Wystarczy rozejrzeć się wokół – gdziekolwiek się znajdujesz, na pewno będziesz w stanie wskazać wynalazki technologiczne, czy to te zaawansowane, czy też prostsze.

Bardzo prawdopodobne jest także, że w Twoim otoczeniu są płytki pcb, zwane inaczej obwodami lub płytkami drukowanymi. Nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale umożliwiają działanie takich sprzętów jak na przykład lampy, samochody, zabawki, komputery czy tablety. To niewielki element, ale jego znaczenie w świecie elektroniki jest ogromne.

Płytki drukowane wykonane są z materiału izolacyjnego, posiadają połączenia elektryczne, zwane inaczej ścieżkami oraz punkty lutownicze, czyli pady. Zastanawiasz się na pewno, jaka jest ich funkcja. Są one przeznaczone do montażu podzespołów elektronicznych. Tworzy się je z myślą o powstającym układzie elektronicznym.

Budowa mostków podtrzymujących płytki

Jednym z etapów powstawania obwodu drukowanego jest rylcowanie. Jest to obustronne nacinanie płytek pcb za pomocą frezów tarczowych. Czasami jednak rylcowanie nie może zostać wykonane. Kiedy występuje taka sytuacja? Na przykład wtedy, gdy rylcowanie uniemożliwia bliskość ścieżek i komponentów.

Co robi się w takim przypadku? Stosuje się właśnie mostki. Podczas wykonywania frezowania usuwa się cienki pasek laminatu na granicy sąsiednich obwodów. Ten pasek to tak zwany mostek – wąski kawałek materiału łączący płytki. Budowa mostków może być różna. Standardowo są wstawiane mostki perforowane, czyli posiadające otwory. Minimalna odległość ścieżek, padów od krawędzi otworów perforacji to 10 mils.

Nie tylko sama budowa mostków jest istotna. Duże znaczenie ma także ich rozmieszczenie. Jeden mostek jest umieszczany na 50 mm długości płytki. Zagadnienie mostków i obwodów drukowanych w ogóle jest bardzo skomplikowane, dlatego produkcją pcb zajmują się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści.

Rodzaje płytek pcb

Płytki drukowane to bazowa część konstrukcji urządzeń elektronicznych, między innymi telewizorów, monitorów czy radioodbiorników. W zależności od stopnia skomplikowania sprzętu płytki różnią się między sobą. Wyróżnić możemy obwody jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz wielowarstwowe.

Przez wiele lat płytki pcb były projektowane ręcznie, jednak obecnie wykorzystuje się do tego celu oprogramowania komputerowe typu CAD. Computer Aided Design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo charakteryzuje się cyfrowym modelowaniem geometrycznym, które ma na celu opracowanie zapisu konstrukcji wyrobu. CAD stosuje się między innymi w inżynierii elektrycznej, budowlanej i mechanicznej.

Nietypowe zastosowania płytek drukowanych

Oprócz zastosowań obwodów drukowanych, które zostały wymienione wcześniej w artykule, istnieje ich wiele więcej. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć. Na pewno kojarzysz systemy pomiarowe, wykorzystywane na przykład w medycynie czy symulatorach. W tej sytuacji płytka pcb stanowi płytę główną urządzenia, do której montuje się inne moduły składowe.

Producenci obwodów drukowanych

Na rynku znajdziesz wiele firm, które zajmują się produkcja płytek pcb na zamówienie. Jeżeli masz produkt, do którego jest Ci potrzebny obwód drukowany, wystarczy przejrzeć oferty, najlepiej w internecie. Wybierz specjalistów z doświadczeniem, dla których żaden projekt nie jest niemożliwy. Firmy często oferują też wykonanie płytek wzorcowych na potrzeby prototypowania.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )