Jak znaleźć dobrą pracę?

Jak znaleźć dobrą pracę?

Najczęściej proces rekrutacji można podzielić na kilka części.
Swoją walkę o pracę powinniśmy rozpocząć jeszcze przed wysłaniem CV. Zatem pierwszym etapem będzie rozmowa telefoniczna. Celem takiej rozmowy jest przede wszystkim umówienie się na spotkanie, poza kolejnością zapytajmy czy możemy rozmawiać z osobą odpowiedzialną za rekrutację.
Jeśli w danej chwili nie ma tej osoby, poprośmy o telefon do niej. To bardzo ważne abyśmy porozmawia z odpowiednią osobą.

Na samym początku zapytajmy na czym będzie polegała praca osoby, którą zatrudnia i na czym będą skupiać uwagę podczas selekcji. Na sam koniec nie zawahajmy się zapytać o spotkanie.

Selekcja to bardzo formalny etap, rekruter posiada przed sobą jedynie kartkę papieru, na której znajdują się suche dane, takie jak wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Pamiętajmy jednak, że lepiej wpisać do CV cokolwiek, niż nic. Wiadomo, nie wszystko musi być poparte świadectwem, lecz faktycznie zgodne z prawdą.

W CV jest jeszcze coś, to nasze hobby, które wyraża nasza osobę i dlatego bardzo interesuje to pracodawcę. Hobby to sposób na odreagowanie stresu, kiedy go nie mamy, to zaczynamy szukać innych nie konstruktywnych rozwiązań.

Ludzie to nie roboty. Jeśli nie mamy hobby to wpiszmy w to pole to, że zajmujemy się domem, albo uczymy na egzaminy.
Nie dajmy się złapać na tym, że mijamy się z prawdą.

Pracodawca na przykład zwraca uwagę na sprawy formalne. Jeśli przebrniemy ten etap, w ostatecznej rozmowie telefonicznej i czeka nas spotkanie, to o naszym sukcesie decyduje wówczas coś, czego nie umieściliśmy w naszym CV.
Jeśli tak się stało to znaczy, że spełniliśmy wymogi formalne.

W rozmowie o pracę musimy w pewien sposób uwieść pracodawcę. To czego on najbardziej się obawia, to szkody jakie możemy wyrządzić w jego firmie. Pracodawca chce po prostu zminimalizować ryzyko. Musi mieć pewność, że zatrudniając nas cała inwestycja w nowego pracownika zwróci mu się z nawiązką.

Musimy więc wzbudzić jego zaufanie. Opowiedzmy historię, która poświadczy o naszej kompetencji i odpowiedzialności. Na pewno znajdziemy jakiś element pracy lub szkoły, gdzie wpleciony jest element zaufania.

Zacznijmy od telefonu, aby umówić się na spotkanie, i wypytać jaką osobę chciano by zatrudni.

Selekcja CV to formalny etap, gdzie kartka papieru świadczy o nas samych. Wpiszmy tam hobby i doświadczenie pozaszkolne, i pozazawodowe.
Sama rozmowa kwalifikacyjna to już gra, w której sami musimy po ludzku wzbudzić zainteresowanie i zaufanie pracodawcy.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )