Jaki styl nagrobka wybrać?

Jaki styl nagrobka wybrać?

Istnieje wiele różnych styli nagrobków. Możemy postawić na klasyczne wersje lub zdecydować się na bardziej nowoczesną formę. Decyzja musi być jednak dobrze przemyślana. Jeśli nie wiesz, na jaki kamień warto się zdecydować, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Różne style nagrobków

Zacznijmy od tego, że na rynku możemy znaleźć wiele różnych propozycji. Dzięki temu z pewnością znajdziemy nagrobek, który spełni nasze oczekiwania. Jakkolwiek to nie zabrzmi, ten rodzaj architektury również charakteryzuje się pewnymi trendami. Gust ludzi się zmienia i tyczy się to nie tylko budynków czy rzeźb, ale również i architektury cmentarnej. Jeśli nie wiemy, spośród czego możemy wybierać, warto sprawdzić nagrobki Poznań. Znajdziemy tam zarówno bardziej konserwatywne, jak i modernistyczne egzemplarze. Przy okazji zobaczymy, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Nagrobki granitowe

Jeśli chodzi o granit, to dziś wykorzystuje się go zarówno do nagrobków tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Często są one wzbogacone o pewne charakterystyczne detale, które mają wyróżnić monument. Ich dekoracje mogą być naprawdę niebanalne, dzięki czemu jesteśmy w stanie oddać w jakimś stopniu osobowość zmarłego. Niektórym rodzinom zależy na tym, aby miejsce wiecznego spoczynku kojarzyło się z osobą, która odeszła. Nagrobki granitowe Poznań są eleganckie, ale jednocześnie potrafią się mocno wyróżnić na tle innych płyt.

Nowoczesny, a może tradycyjny?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Tak naprawdę wszystko zależy jedynie od naszych preferencji. Warto zastanowić się nad tym, co lepiej pasuje do charakteru zmarłego. Naszym zdaniem warto wybrać taki nagrobek, który będzie oddawał w jakimś stopniu jego osobowość. Ważne jest również to, aby nie wybierać projektu, który może zostać odebrany jako groteskowy.

Pamiętajmy, że przede wszystkim nagrobek musi prezentować się godnie. A to oznacza, że nie warto wprowadzać niektórych akcentów na płycie. Niektórzy chcą pokazać poprzez grób, co takiego lubił robić zmarły. To jednak bywa ryzykowne, szczególnie jeśli nie zachowamy przy tym dobrego taktu.

Miejmy również na uwadze to, że nie ma absolutnie niczego złego w tym, że nasz nagrobek nie będzie wyróżniał się niczym szczególnym. Jeśli uważamy, że tradycyjny styl będzie tym najbardziej odpowiednim, to właśnie na taki postawmy. Z pewnością będzie się on godnie prezentował, a to jest najważniejsze.

Jak dbać o nagrobek?

Jeśli wybierzemy już odpowiedni nagrobek, to musimy jeszcze wiedzieć, w jaki sposób o niego dbać, aby latami dobrze wyglądał. Pamiętajmy o kilku ważnych czynnikach:

  • Płytę czyśćmy regularnie, nie raz do roku,
  • Najlepiej używać do mycia wyłącznie wody,
  • Płytę wytrzyjmy do sucha sami, wówczas nie będzie zacieków,
  • Nie używajmy chemii, wosku czy impregnatów, lepsze są ściereczki z mikrowłókien.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na co zwracać uwagę podczas wyboru nagrobka. Warto przejrzeć zarówno te nowoczesne, jak i tradycyjne propozycje. Nigdy nie wiadomo, która wyda się nam najbardziej odpowiednia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )