Jedzenie, które nas zabija

Jedzenie, które nas zabija

Dwudziesty i dwudziesty pierwszy wiek przyniosły nam niezwykle szybki postęp technologiczny, praktycznie w każdej dziedzinie życia. Wiele nowych odkryć i wynalazków przysłużyło się nam.

Technologia żywności bez wątpienia przyczyniła się do lepszej konserwacji żywności. Produkty spożywcze posiadają na swoich opakowaniach znacznie dłuższy termin przydatności, niż kiedyś. Lepsza konserwacja żywności ma jednak swoją cenę. Najczęściej, im dłuższy termin ważności, tym więcej chemii dany produkt zawiera.

Czym jest owa chemia? To wszystkie produkty z literą “E” i jakimś numerkiem w nazwie, konserwanty, barwniki, aromaty. Te substancje wraz z pożywieniem wędrują do naszego organizmu i osłabiają nasze zdrowie. Chodzi tutaj zarówno o drobne infekcje, jak i choroby cywilizacyjne, jak na przykład cukrzyca. Wszystko co zjemy, albo nas wzmacnia, albo truje.

Zdrowe odżywianie wymaga poświęcenia czasu i pieniędzy, jednak na własnym zdrowiu i zdrowiu naszej rodziny nie powinniśmy oszczędzać ani czasu, ani gotówki.
Rozsądne i zdrowe odżywianie, to świadomy wybór i właściwa ich obróbka.

Powinniśmy nauczyć się odróżniać żywność przetworzoną od nieprzetworzonej.\Przykładowo pomidor to żywność nieprzetworzona, natomiast ketchup czy różnego rodzaju sosy pomidorowe, są już produktami przetworzonymi. Wiedzmy, że żywność nieprzetworzona to taka, która jest najbliżej swojej pierwotnej formy.

Obecnie w telewizji pokazywane są produkty niezawierające na przykład glutaminianu sodu. Zerkając jednak na skład reklamowanych produktów, znajdziemy takie składniki, jak etylowanilina, czy maltodekstryna.

Nie musimy oczywiście drastycznie zmieniać produktów jakie spożywamy. Możemy zacząć przykładowo od chleba, dowiedzieć się jakie pieczywo jest zdrowe, a jakiego warto unikać.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach niemożliwe jest życie bez chemii. Nikt z nas nie będzie w 100% niezależny od żywności sklepowej. Za to możemy ją radykalnie ograniczyć. Eliminacja większości chemii z pożywienia, to poprawa naszego wyglądu, odporności, i ogólnego samopoczucia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )