Klucz do Windows 7 Professional, Home czy Ultimate? Oto, czym się różnią

Klucz do Windows 7 Professional, Home czy Ultimate? Oto, czym się różnią

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup systemu operacyjnego Windows 7, stoi przed nami niemały dylemat. Do wyboru mamy trzy różne wersje, które różnią się od siebie funkcjami i oczywiście ceną. Dla niewymagających użytkowników wystarczy wersja Home Premium. Jeśli wolimy jednak zaopatrzyć się we wszystkie możliwe dodatki, czeka nas spory wydatek. Z kolei klucz do Windows 7 Professional wydaje się być idealnym rozwiązaniem pośrednim. Sprawdź, która opcja jest najlepsza dla Twoich preferencji.

Wersja najuboższa czy jednak klucz do Windows 7 Professional?

Zacznijmy od wersji najbardziej podstawowej, czyli Home Premium. Posiada on tzw. HomeGroup, czyli grupy sieci domowej, w ramach której możemy udostępniać obrazy, drukarki, filmy czy muzykę. Z plusów należy także wymienić obsługę technologii multidotykowej oraz rozpoznawanie pisma odręcznego. Dodatkowym bonusem jest aplikacja Windows Media Center, dzięki której możemy kontrolować komputer za pośrednictwem pilota lub telewizora. Maksymalna pamięć dla wersji Windows 7 Home Premium wynosi jedyne 16 GB, co zdecydowanie odbiega od 192-gigabajtowych opcji Professional i Ultimate. Mamy tu również limit w liczbie obsługiwanych procesorów, który obejmuje zaledwie jeden.

W tym pakiecie nie ma również możliwości tworzenia kopii zapasowych lokalizacji sieciowych. Oczywiście sporą zaletą najbardziej podstawowego Windowsa 7 jest cena, która wynosi średnio 50 zł. Jednak dla użytkowników, którzy cenią sobie wyżej wymienione parametry, lepszym wyborem w podobnej cenie będzie klucz do Windows 7 Professional.

Opcje dla przeciętnego użytkownika – klucz do Windows 7 Professional

Za jedyne kilkadziesiąt złotych więcej możemy zakupić dużo bogatszą wersję oprogramowania. Oferuje ono między innymi takie udogodnienia, jak wsparcie dla dysków dynamicznych. Jeśli pracujemy w systemie z wieloma dyskami twardymi, przyda nam się możliwość implementacji oprogramowania RAID. Interesujące opcje znajdziemy wśród tych dotyczących prezentacji. Podczas pokazu slajdów możemy sterować głośnością i uniemożliwić pojawianie się wygaszacza ekranu. W przeciwieństwie do wersji Home Premim, klucz do Windows 7 Professional umożliwi nam podłączenie do domeny Windows. Pojawia się również opcja szyfrowania plików, choć mniej zaawansowana w porównaniu do BitLockera dostępnego w pakiecie Ultimate. Praktycznym rozwiązaniem jest ponadto możliwość drukowania w zależności od lokalizacji.

Klucz do Windows 7 Professional kontra Ultimate – czy warto?

Wersja Ultimate to gradka dla programistów, informatyków i osób wymagających od oprogramowania funkcji ponadprzeciętnych. W pakiecie dostajemy takie funkcje, jak BranchCache pozwalający na błyskawiczny dostęp do sieci WAN. Do tego dochodzi opcja uruchamiania komputera z pliku VHD. Z kolei DirectAccess gwarantuje połączenie mobilne dla użytkowników będących w podróży. Blokowanie uruchamiania oprogramowania zapewnia AppLocker, z kolei VDI to funkcja związana z wirtualizacją desktopów. Technologia ta pozwala na uruchamianie kilku wirtualnych pulpitów z systemem operacyjnym i aplikacjami na serwerze w centrum danych. Wrażenie robi również wielojęzyczny interfejs, w którym znajdziemy aż 35 języków. Jak widać, różnic między wersją Ultimate a wyżej opisanymi jest sporo. Przy wyborze konkretnego produktu ważnym czynnikiem może okazać się cena, która sięga kilkuset złotych. Klucz do Windows 7 Professional będzie nas zdecydowanie mniej kosztował.

Klucz do Windows 7 Professional – największe korzyści

Podejmując decyzję, warto zastanowić się nad naszymi indywidualnymi potrzebami. Wersja Ultimate oferuje mnóstwo dodatkowych funkcji, jednak dla przeciętnego użytkownika zdecydowana większość z nich będzie raczej nieprzydatna. Konsument bez specjalistycznego doświadczenia z pewnością zadowoli się funkcjami dostępnymi w dwóch pierwszych opcjach. Klucz do Windows 7 Professional nie jest znacząco droższy od Home Premium, z którym jesteśmy chociażby skazani na lokalne kopie zapasowe, co dla wielu użytkowników może być niewystarczające.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )